Aktualizované: Kližan potrápil na Roland Garros Murrayho, do 3. kola postúpila svetová jednotka

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 1.jún 18:39

PARÍŽ 1. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Martin Kližan nepostúpil do 3. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži. Kližan nestačil na svetovú jednotku Brita Andyho Murrayho a podľahol mu 7:6 (3), 2:6, 2:6, 6:7 (3). Kližan bol v prvom a štvrtom sete vlaňajšiemu finalistovi RG Murraymu rovnocenným súperom, v rozhodujúcich okamihoch slávila úspech Škótova tradične trpezlivá hra s minimom nevynútených chýb. V tajbrejku štvrtého setu Murray využil druhý mečbal.

Vysoko favorizovanému súperovi Kližan (50. v renkingu ATP) neodplatil prehru 3:6, 7:6 (5), 0:6, ktorú inkasoval vlani v októbri na tvrdom povrchu v hale v rakúskej metropole, teda v úplne odlišných podmienkach v porovnaní s terajšími. Slovenský hráč číslo jeden ani pri štvrtom pokuse neprekonal práve úradujúcu jednotku hodnotenia.

V tých dvoch setoch, ktoré som prehral zhodne 2:6, som predviedol veľmi zlý výkon, vôbec sa mi to nepáčilo, kazil som forhendy, ktoré bežne dávam. Našťastie, predtým som získal prvý set, takže sme išli do štvrtého a stále som mal šancu. Zrazu som mal náskok 5:2, ale nedokázal som to ´doklepnúť´… Je to škoda, lebo piaty set by bol otvorený,“ rekapituloval Kližan pre RTVS.

Murray netúžil po piatom sete

Očakával som, že to bude veľmi ťažké. Súper si z forhendu chodí po veľké údery a dokáže páliť ´winnery´ z ktoréhokoľvek miesta na kurte. Niekedy si pomyslíte, že ste zahrali kvalitný úder, a on s neuveriteľnou silou zakontruje z defenzívnej pozície. Bolo to fakt náročné. Ja som sa usiloval odohrať solídny zápas. Postupne sa mi darilo predlžovať moje údery a začal som viac diktovať,“ povedal Murray, citovala ho BBC.

S určitosťou môžem potvrdiť, že som veru vôbec netúžil po piatom sete. Ku koncu tam boli viaceré atraktívne výmeny. Atmosféra bola skvelá – ako vždy na tomto turnaji. Tenis je vo Francúzsku veľmi populárny a fanúšikovia zasvätení – nemajú radi nešportové správanie. Ja sa snažím počínať si čo najslušnejšie, vždy to však môže byť lepšie,“ s úsmevom podotkol Murray, ktorého spovedal Fabrice Santoro. Prepis priniesol blog podujatia.

Andy Murray
Brit Andy Murray počas zápasu 2. kola Roland Garros, v ktorom zdolal Slováka Martina Kližana. Paríž, 1. jún 2017. Foto: SITA/AP.

Kližan si nevyrovnal maximum

Dvadsaťsedemročný Bratislavčan Kližan si nevyrovnal maximum na parížskej antuke z roku 2014, keď bol v 3. kole. Zverenec Martina Hromeca Kližan v 1. kole vo fyzicky aj psychicky náročnom zápase prekonal domáceho držiteľa voľnej karty Laurenta Lokoliho za 3:39 h tesne 7:6 (4), 6:3, 4:6, 0:6, 6:4.

Spätne prezradil, že to bolo takmer bez prípravy po vynútenej absencii v Madride a Ríme pre zranenie lýtkového svalu. Vlani po problémoch s plantárnou fascitídou na pravej nohe nedohral vstupný zápas v Paríži s Japoncom Tarom Danielom. Pred 11 rokmi bol ľavoruký Slovák parížskym juniorským šampiónom vo dvojhre. Kližanovým maximom z veľkej štvorky zostáva osemfinále US Open z roku 2012.

Neudržal koncentráciu

Kližan rýchlou a relatívne presnou hrou v úvode držal Murrayho na dištanc. Už v treťom geme favorita a vlaňajšieho parížskeho finalistu brejkol a vzápätí potvrdil na 3:1.Sľubný náskok potiahol slovenský tenista až na 5:3, ale potom začali z jeho rakety pribúdať chyby. Murray preklopil na 6:5, ale Slovák to nevzdal a vynútil si tajbrejk. V ňom Kližan odskočil na 5:3 a potom dostal setbalový darček od súpera – Murray zahral dvojchybu. Slovenský tenista sa chopil šance a smečom po kvalitnom podaní dovŕšil triumf v prvom sete – za 64 minút 7:6 (3).

V druhom sete Kližan neudržal vysokú koncentráciu, ani úderovú istotu. Murray svojím „spomaľovacím“ štýlom s minimom chýb dosiahol dva brejky a za stavu 5:2 podával na zisk setu. Súpera pustil k dvom brejkbalom, ale vzápätí ukázal svoju povestnú defenzívu a po zahodenom forhende Kližana do siete Murray získal druhý set 6.2. Hneď na začiatku tretieho setu Kližan opäť prišiel o podanie a po dvoch hodinách na kurte Murray zvýšil na 3:1. Za stavu 1:5 Kližan pri podaní ukázal záblesk z hry z prvého setu a čistou hrou znížil na 2:5. Vzápätí Murray dopodával tretí set na 6:2, urobil v ňom iba 2 nevynútené chyby a zahral 7 víťazných úderov.

Slovák viedol v štvrtom svete 5:2

Zďaleka nebol koniec. Kližan zdvihol hlavu a pestrou hrou so sériou vydarených dropšotov ušiel súperovi na 3:0 vo štvrtom dejstve. Nevypomstilo sa mu, že Murrayho pustil za stavu 2:0 a 40:15 pri podaní k dvom brejkbalom. Sympatickým vzopätím sa dostal až na 5:2 a 30:0 pri podaní súpera, ale potom mu došli sily. Murrray však musel ukázať svoju najlepšiu defenzívu pri tvrdom tlaku z rakety súpera, kým vyrovnal na 5:5.

Už značne unavený Kližan ešte raz zabojoval a pri svojom servise aj cez vymazanie brejkbalu získal nezvyčajne dramatickú aj kvalitnú jedenástu hru na svoju stranu. Napokon sa muselo po druhý raz do tajbrejku. V ňom za stavu 0:3 Kližam šiel do maximálneho rizika. Víťaznými údermi sa dotiahol na 2:3, potom si Brit ako mnoho ráz predtým pomohol dropšotom. Za stavu 6:2 mal Murray štyri mečbaly a využil ten druhý – defenzívnym volejom pri sieti.

ROLAND GARROS DVOJHRA MUŽOV – 2. KOLO:

Andy Murray (V. Brit.-1) – Martin Kližan (SR) 6:7 (3), 6:2, 6:2, 7:6 (3) za 3:34 h