Kližan si zahrá 2. kolo US Open, jeho súper zápas skrečoval

Martin Kližan
Martin Kližan sa v 2. kole stretne s Jérémym Chardym, ktorého zdolal z troch vzájomných zápasov dvakrát a raz práve v 3. kole na US Open. Foto: SITA/AP

NEW YORK 31. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Martin Kližan postúpil do 2. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku.

Obrazom: Najkrajšie momenty z prvého dňa US Open

Kližan v pondelkovom súboji dvoch nenasadených hráčov viedol nad skúseným Nemcom Florianom Mayerom 6:7 (5), 6:3, 6:3, 3:0, keď mu súper vzdal zápas pre zranenie. Nemecký hráč, ktorý už pôsobil dosť rezignovane, sa pri svojom podaní ešte dostal ku gembalu, ale potom si privodil zranenie a po porade s fyzioterapeutom predčasne ukončil zápas. Bolo to po 158 minútach hry.

Kližan sa v 2. kole stretne s Jérémym Chardym (Fr.-27), ktorého zdolal z troch vzájomných zápasov dvakrát a raz práve v 3. kole na US Open. Bolo to v sezóne 2012, keď slovenský tenista celkom senzačne dokráčal do osemfinále. Je to dodnes jeho najlepší grandslamový výsledok kariéry.

Dvadsaťšesťročný Kližan, aktuálne 36. v rebríčku ATP, odohral proti 31-ročnému Mayerovi (momentálne až 215. na svete, bol aj 18.) prvý vzájomný zápas. Nemec sa predstavil v turnaji na základe tzv. chráneného renkingu.

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Martin Kližan (SR) – Florian Mayer (Nem.) 6:7 (5), 6:3, 6:3, 3:0 – skreč, Mayer odstúpil pre zranenie

Po vyrovnanom úvode skúsený Mayer odskočil Kližanovi z 2:2 na 5:2, ale prvý set sa zďaleka nekončil. Za stavu 3:5 slovenský tenista ušiel súperovi z dvoch setbalov na príjme a sériou troch gemov dal na 5:5. Po 55 minútach sa išlo do tajbrejku. V ňom Kližan otočil z 0:2 na 4:2, ale nestačilo mu to. Za stavu 6:5 Mayer využil v poradí tretí setbal a za 62 minút získal úvodné dejstvo 7:6 (5).

V druhom sete sa opakovala situácia so stavom 5:2, ale v opačnom garde. Kližan si agresívnejšou hrou utvoril dostatočný náskok a za stavu 5:3 pri svojom podaní nábehom k sieti a bezpečným volejom premenil druhý setbal – 6:3.

V spočiatku vyrovnanom treťom sete Kližan využil v siedmom geme štvrtý brejkbal a šiel do vedenia na 4:3. Vtedy súpera zlomil. Set vyhral 6:3, keď mu nervózny Mayer sám premenil setbal dvojchybou. Štvrtý set mal rýchly spád. Kližan ovládol dianie na dvorci. Na 2:0 zvýšil forhendovým obhodením po čiare a vzápätí pri svojom podaní sa posunul na 3:0. Ďalší gem bol posledným v zápase, lebo Mayer sa zranil a nebol schopný pokračovať.