Kližan uspel aj v druhom kole kvalifikácie Roland Garros v Paríži

Klizan
Slovenský tenista Martin Kližan Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. mája, 10:24

PARÍŽ 23. mája (WebNoviny.sk) –  Takmer dve a pol hodiny bojoval slovenský tenista Martin Kližan o postup do finále kvalifikácie dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži. Napokon sa zverenec Dominika Hrbatého dočkal ťažko vybojovaného triumfu nad 18-ročným Srbom Miomirom Kecmanovičom 6:7 (1), 7:6 (5), 6:3.

Až do polovice druhého setu to na kurte číslo 12 na triumf Kližana (117. v rebríčku ATP) vôbec nevyzeralo. Po prehratom prvom sete v tajbrejku 1:7 v tom druhom zaostával už 1:4 a 0:40 pri podaní súpera. Vtedy sa však energický ľavák nadýchol k obratu a druhý set napokon získal štvrtým premeneným setbalom 7:6 (5).

V treťom sete Kližan dvakrát brejkol Kecmanoviča (200. v renkingu ATP) a už si víťazstvo nad najmladším Srbom v druhej stovke rebríčka po Novakovi Djokovičovi nenechal vziať.

Maximom je 3. kolo Roland Garros

„Bol to veľmi ťažký zápas. Nečakal som taký boj, ale súper hral výborne. Je ešte veľmi mladý a má pred sebou veľkú perspektívu,“ cituje Martina Kližana portál Roland Garros.

„Bol som dolu 6:7 a 1:4 a súper ešte aj podával a viedol 40:0. Už som bol takmer v lietadle… Ak on bude pokračovať v tejto tvrdej práci, jedného dňa sa stane veľkým hráčom,“ doplnil Kližan.

Ak Kližan vo finále kvalifikácie zdolá Argentínčana Juana Ignacia Londera, dočká sa siedmej účasti v hlavnej súťaži na parížskej antuke v sérii. Jeho maximom je 3. kolo z roku 2014.

„Pol roka som bol zranený a bolo pre mňa náročné vrátiť sa späť. Nedávno v Barcelone som odohral veľké zápasy a tie mi dodali veľa sebavedomia. Ukázalo mi to, že tvrdá práca sa vypláca,“ doplnil Kližan.

Skoro vzal set Nadalovi

Martin Kližan v tomto roku na antuke na dvoch podujatiach profiokruhu ATP v Barcelone a Mníchove vyhral 9 zápasov vrátane kvalifikačných a zdolal aj bývalú svetovú jednotku Srba Novaka Djokoviča či niekdajšieho 12. hráča rebríčka ATP Španiela Feliciana Lópeza. V Barcelone bol dokonca blízko toho, aby vzal set kráľovi antuky Rafaelovi Nadalovi.

Dvadsaťosemročný ľavoruký Petržalčan Kližan bol v minulosti osemfinalista newyorských US Open 2012. Vo francúzskej metropole na Roland Garros, kde v sezóne 2006 dobyl trofej medzi juniormi, bol zatiaľ najďalej v 3. kole v roku 2014. Vlani sa rozlúčil v 2. kole, keď podľahol favorizovanému Britovi Andymu Murraymu 7:6 (3), 2:6, 2:6, 6:7 (3).

Roland Garros – 2. kolo kvalifikácie

Martin Kližan (SR-10) – Miomir Kecmanovič (Srb.) 6:7 (1), 7:6 (5), 6:3 za 151 minút