Kližan využil brejkbal vo svoj prospech a mladému Zgirovskému už nedal šancu ani vyrovnať

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Domáca jednotka Martin Kližan zvíťazila nad dvojkou hostí Alexandrom Zgirovským za 74 minút 6:1, 6:4 v úvodnej piatkovej dvojhre v rámci bratislavského stretnutia Slovensko – Bielorusko na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC v Bratislave v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov (26. – 27. októbra).

Za stavu 1:0 pre domácich sa ešte v piatok bratislavským fanúšikom predstavia druhý singlista hostiteľov Norbert Gombos proti prvému hráčovi výberu z Bieloruska Jegorovi Gerasimovovi.

Držal opraty setu vo svojich rukách

Iba 17-ročný Zgirovskij, 1894. hráč rebríčka ATP, nemal v úvode prvého setu voči skúsenému Kližanovi v ich premiérovom vzájomnom stretnutí rešpekt. Prezentoval sa útočnou hrou a v druhej hre potvrdil svoj servis čistou hrou.

Vo štvrtej hre sa slovenský reprezentant dostal k prvému brejkbalu, ktorý aj využil a dostal sa do vedenia 3:1. Od tohto momentu držal Kližan opraty setu vo svojich rukách a pri svojom podaní za stavu 5:1 premenil hneď prvý setbal.

Druhý set začal Kližan úspešne, keď prelomil súperov servis. Následne pri svojom podaní prehrával Slovák 0:40, no piatimi bodmi za sebou otočil priebeh hry a ujal sa vedenia 2:0. Za stavu 4:0 nevyužil Kližan dve brejbkaly, jeho súper sa chytil a znížil na 1:4.

Potom dokázal prvýkrát v zápase prelomiť Slovákov servis, tento brejk pri svojom podaní potvrdil a skorigoval na 3:4. Ďalšiu drámu už Kližan nepripustil a za stavu 5:4 premenil pri svojom podaní prvý mečbal a získal pre Slovensko prvý bod.

„Bol to náročný zápas najmä v druhom sete. V tom prvom som hral dobre a bol som lepší na kurte. V tom druhom začal súper viac riskovať, raz ma brejkol, začalo mu to potom padať. Podstatné je, že máme prvý bod a teraz Bielorusi budú pod väčším tlakom. Keď sa súper chytil, mal som to stále vo svojich rukách, lebo som mal brejk aj za stavu 4:3. Splnil som, čo som mal a na konci som ho dorazil. On nemal čo stratiť, snažil sa hrať agresívne a na konci mu to aj vychádzalo. Taký je šport, ale podstatné je, že som zvíťazil. Teraz pôjdem povzbudzovať Nora Gombosa, aby vybojoval dôležitý druhý bod,“ povedal Martin Kližan v prvej reakcii pre RTVS.

Novinka v rámci reformy MS tímov

Sobotňajší program o 13.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Vladimir Volčkov nahlásili páry Martin Kližan, Filip Polášek a Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij.

Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan – Jegor Gerasimov, Norbert Gombos – Alexander Zgirovskij. V domácom kádri sú aj Andrej Martin a Filip Horanský, v nominácii hostí aj Martin Borisjuk.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je novinka v rámci reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva.

Davis Cup – 2. kolo play-off

  • o zotrvanie v I. skupiny euroafrickej zóny

SLOVENSKO – BIELORUSKO 1:1 po piatkových dvojhrách
(26. – 27. októbra, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)

Piatok – dvojhry:
Martin Kližan – Alexander Zgirovskij 6:1, 6:4 za 74 minút
Norbert Gombos – Jegor Gerasimov 6:3, 4:6, 4:6 za 115 minút

Zostávajúci program:

Sobota (štvorhra a dve dvojhry postupne od 13.00 h):
Martin Kližan, Filip Polášek – Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij
Martin Kližan – Jegor Gerasimov
Norbert Gombos – Alexander Zgirovskij

Kádre:

SLOVENSKO
Martin Kližan (46. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 286. vo štvorhre)
Norbert Gombos (276. / 917.)
Andrej Martin (187. / 227.)
Filip Horanský (203. / 820. )
Filip Polášek (- / 169.)
Kapitán: Dominik Hrbatý

BIELORUSKO
Jegor Gerasimov (179. / -)
Alexander Zgirovskij (1894. / 1513.)
Martin Borisjuk (1977. / -)
Max Mirnyj ( – / 58.)
Andrej Vasilevskij ( – / 136.)
Kapitán: Vladimir Volčkov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinDominik HrbatýFilip HoranskyFilip PolášekJegor GerasimovMartin KližanMax MirnyjNorbert Gombos