KLUB 500: Program vlády je pozitívna správa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vláda
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Zamestnávatelia združení v Klube 500 považujú vládou schválené programové vyhlásenie za pozitívnu správu pre slovenské podnikateľské prostredie. Zároveň však veria, že vláda po schválení vyhlásenia v parlamente, prinesie ešte konkrétnejšie riešenia pre zlepšenie podnikateľského prostredia. „Vo vládou schválenom Programovom vyhlásení vlády vítame jednoznačné vyjadrenia ohľadom odvodov a dani, prijatie zásadnej reformy odvodového systému, zachovanie rovnej dane z príjmov, zjednotenie výberu daní a ciel a následne aj odvodov na jednotné miesta, zníženie byrokracie, obmedzenie počtu príslušných tlačív a výkazov, zrušenie koncesionárskych poplatkov, zrušenie kolkov a zefektívnenie systému miestnych daní,“ uvádza v stanovisku Klub 500.

V oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí podporuje Klub 500 reformu odvodového systému a zmeny v pracovnoprávnych normách s cieľom zaviesť pružnejšie pracovné vzťahy, či zrušenie súbehu výpovednej doby a odstupného, ktoré práve v čase krízy podľa klubu veľmi negatívne dopadlo na finančnú situáciu v podnikoch. „Takisto oceňujeme, že nová vláda vo svojom Programovom vyhlásení považuje neodôvodnené privilégia odborov za neopodstatnené a chce ponechať väčšie možnosti ohľadom riešenia operatívnych zmien pracovných podmienok na vzájomnej dohode medzi zamestnávateľmi a zamestnancami,“ uvádza Klub 500 s tým, že veľmi pozitívne vníma aj zrušenie doterajšieho právneho stavu ohľadom možnosti rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa bez súhlasu príslušného zamestnávateľa. Rovnako zamestnávatelia vítajú aj plánované zmeny v justícii či zámer konsolidovať verejné financie.

Na druhej strane by však Klub 500 vo väčšine bodov programového vyhlásenia vlády privítal jednoznačnejšie zadefinovanie cieľov a nie len všeobecný charakter formulácií ako napríklad „preskúmame“, alebo „posúdime“. V programovom vyhlásení vlády nám chýba aj naša dlhodobá požiadavka ohľadom zrovnoprávnenia domácich a zahraničných podnikateľov, aby mohli fungovať za rovnakých podmienok bez rôznych obmedzení a výnimiek ako aj zrovnoprávnenie podnikateľov bez ohľadu na ich veľkosť,“ dodávajú zamestnávatelia, ktorí by privítali aj zrovnoprávnenie subjektov v oblasti čerpania eurofondov.

V oblasti hospodárskej politiky chýba zamestnávateľom v programovom vyhlásení zmienka o veľkých podnikoch nad 1 000 zamestnancov s veľkosťou obratu nad 33 mil. eur, keďže táto kapitola sa podľa Klubu 500 zaoberá len malými, strednými podnikateľmi a živnostníkmi a na veľkých podnikateľov „akoby zabudla“. „Takisto by sme v oblasti energetiky privítali jasnejšie úlohy a ciele na odstránenie deformácií v cenovej regulácii,“ dodáva klub. V oblasti cestovného ruchu a turistiky by mala byť podľa zamestnávateľov naštartovaná všeobecná diskusia s cieľom prijatia nového zákona o turizme, ktorý „nebude zvýhodňovať samosprávy, ale vytvorí rovnocenný priestor aj s podnikateľmi v turistickom ruchu“.

Klub 500 očakáva, že nová vláda bude rešpektovať zamestnávateľov, ako nositeľov rozvoja hospodárstva a tých, ktorí napĺňajú príjmovú stránku štátneho rozpočtu. Zároveň chce klub aj naďalej vyvíjať aktivity vedúce k zlepšovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku a vytváraniu nových pracovných miest. Rovnako chce sledovať aj novú legislatívu a dávať k nej kvalifikované stanoviská.

Vznik Klubu 500 iniciovali slovenskí vlastníci a spoluvlastníci spoločností zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov. Klub 500 bol založený koncom apríla 2002 ako neziskové občianske združenie. Členmi klubu sú fyzické osoby, a to majitelia a spolumajitelia spoločností. Klub 500 má štrnásť členov, ktorí zamestnávajú doma a v zahraničí okolo 80 tisíc zamestnancov v rôznych odvetviach hospodárstva hlavne v priemysle.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Klub 500