Klub Triple Gold má momentálne 23 členov

Bez názvu
Jaromír Jágr Foto: SITA/AP

KOLÍN 3. mája (WEBNOVINY) – Prestížny klub Triple Gold, ktorý združuje hokejistov s prvenstvami na majstrovstvách sveta, zimných olympijských hrách a v Stanleyho pohári, má zatiaľ 23 členov. Najnovším „zlatým“ prírastkom sa po triumfe na olympijskom turnaji vo Vancouveri stal Kanaďan Eric Staal. Dvadsaťpäťročný útočník získal Stanleyho pohár v roku 2006 s tímom Carolina Hurricanes, o rok neskôr bol členom zlatého kanadského výberu na svetovom šampionáte v Moskve a vo februári 2010 s Kanadou triumfoval aj vo finálovom zápase na ZOH 2010 proti reprezentácii USA. Tréner „javorových listov“ Mike Babcock je zasa prvým koučom histórie so zlatou trojkorunou. Babcock priviedol v roku 2004 Kanadu v Prahe k zisku titulu majstrov sveta, v roku 2008 vyhral Stanleyho pohár s Detroitom a tento rok s Kanadou aj prestížny hokejový turnaj na zimných olympijských hrách.

V menoslove hráčov so zlatou trojkorunou momentálne figuruje deväť Švédov, šesť Rusov a Kanaďanov a dvaja Česi. V Triple Gold Clube je momentálne 13 útočníkov a 10 obrancov, no ani jeden brankár. Medzi gólmanmi chýba titul majstra sveta takým persónam, akými sú Dominik Hašek či Martin Brodeur. Ako prví sa do histórie zapísali v roku 1994 Švédi Thomas Jönsson, Hakan Loob a Mats Näslund, o dva roky neskôr sa k nim pridal ďalší hráč Tre kronor Peter Forsberg a aj Rusi Valerij Kamenskij a Alexej Gusarov.

Prehľad hokejistov so zlatou trojkorunou (triumf na OH, MS a zisk Stanleyho pohára):

Jaromír Jágr (ČR), Jiří Šlégr (ČR), Scott Niedermayer (Kan.), Brendan Shanahan (Kan.), Joe Sakic (Kan.), Rob Blake (Kan.), Chris Pronger (Kan.), Thomas Jönsson (Švéd.), Hakan Loob (Švéd.), Mats Näslund (Švéd.), Peter Forsberg (Švéd.), Nicklas Lidström (Švéd.), Fredrik Modin (Švéd.), Valerij Kamenskij (Rus.), Alexej Gusarov (Rus.), Viačeslav Fetisov (Rus.), Igor Larionov (Rus.), Alexander Mogiľnyj (Rus.), Vladimir Malachov (Rus.), Henrik Zetterberg (Švéd.), Niklas Kronwall (Švéd.), Mikael Samuelsson (Švéd.), Eric Staal (Kan.)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brendan ShanahanDominik HašekEric StaalHenrik ZetterbergJaromír JágrMartin BrodeurMike BabcockNicklas LidströmPeter ForsbergRob BlakeScott NiedermayerViačeslav Fetisov