Kľúčom k vytvoreniu vlády vo Veľkej Británii môžu byť severoírski unionisti

Arlene Foster
Arlene Foster, líderka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Foto: SITA/AP.

LONDÝN 9. júna (WebNoviny.sk) – Menšia severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá získala vo štvrtkových britských voľbách desať parlamentných kresiel, by mohla byť za istej konštelácie hlavným „kingmakerom“ povolebných vyjednávaní, teda subjektom, od ktorého bude závisieť, aká vláda vznikne, a či vôbec vznikne.

Podľa agentúry AP sú práve severoírski unionisti najpredstaviteľnejším partnerom, s ktorým by mohli sformovať vládu konzervatívci premiérky Theresy Mayovej. Tí síce voľby vyhrali, nezískali ale väčšinu kresiel v parlamente. S desiatimi hlasmi novozvolených poslancov za DUP by už väčšinu mali, hoci tesnú.

Strana DUP si už svojej dôležitosti pre povolebné vyjednávania začína byť vedomá a jej šéfka Arlene Foster sa už nechala počuť, že očakáva ponuku zo strany konzervatívcov. „Som presvedčená, že cez víkend bude nadviazaný kontakt, ale myslím si, že je príliš skoro hovoriť o tom, čo urobíme,“ vyhlásila. Zároveň povedala, že pre Mayovú bude podľa nej „zložité“ pokračovať vo funkcii premiérky.

Väčšina obyvateľov Severného Írska, ktorých DUP reprezentuje, volila v referende o vystúpení z Európskej únie za zotrvanie v tomto bloku, teda opačne, ako väčšina obyvateľov celej Veľkej Británie. Preto je pravdepodobné, že medzi požiadavkami, ktorými bude DUP podmieňovať svoj vstup do vlády, môže byť aj zjemnenie brexitu. V každom prípade budú severoírski unionisti podľa AP žiadať zachovanie otvorených hraníc s Írskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová