Klus vidí v Sarajeve dôkaz toho, aký veľký význam má jasná garancia mieru a stability

Martin klus cierna hora.jpg
Foto: Facebook Martin Klus - www.facebook.com

Sarajevo je dôkazom toho, aký veľký význam má jasná garancia mieru a stability. Povedal to po oficiálnej návšteve Bosny a Hercegoviny štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus.

Tajomník v stredu 21. júla v Sarajeve diskutoval o otázkach zachovania stability a mieru, o napredovaní procesov integrácie do Európskej únie a aj o bilaterálnych vzťahoch, migrácii, bezpečnostných otázkach či vývoji situácií v regióne západného Balkánu. Informovalo o tom v tlačovej správe MZVEZ SR.

Klus sa počas pracovnej cesty stretol aj s velením slovenského kontingentu vo vojenskej operácii EÚ EUFOR Althea, s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Josipom Brkićom aj s primátorkou mesta Sarajevo Benjaminou Karić.

Krvavý konflikt

Klus podotkol, že aj na Slovensku si občania stále spomínajú na krvavý konflikt z prvej polovice 90. rokov minulého storočia, ktorý si vyžiadal desaťtisíce ľudských životov.

Podľa neho je Sarajevo dôkazom toho, aký veľký význam má jasná garancia mieru a stability. Vníma, že Bosne a Hercegovine môže tieto existenčné záruky priniesť pokrok v európskom integračnom procese.

Bezpečné susedstvo

Pre Slovensko nie je nič dôležitejšie, ako mať bezpečné a prosperujúce susedstvo s množstvom príležitostí aj pre našich občanov. Preto politicky, diplomaticky aj vojensky podporujeme úsilie Bosny a Hercegoviny zvýšiť mieru vnútornej stability a napredovať v reformách,“ povedal.

Slovensko bude v záujme zachovania mieru aj naďalej všestranne podporovať transformačno-integračné úsilie Bosny a Hercegoviny. Keďže SR záleží na mierovej budúcnosti a prosperite Bosny a Hercegoviny, ponúka jej pomocnú ruku.

Tajomník poukázal, že schválením navýšenia počtu príslušníkov slovenského vojenského kontingentu v krajine a rezervných síl operácie EUFOR Althea v januári 2021 demonštrovali pripravenosť niesť ešte viac zodpovednosti za mierovú budúcnosť krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR