Klusa inšpirujú ľudia, každý koncert je pre neho zážitkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Klus
Tomáš Klus má športovú minulosť. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Český hudobník Tomáš Klus nedávno koncertoval na Slovensku v rámci Proměnamě Tour 2014, počas ktorého navštívil Levice, Žiar nad Hronom, Martin, Partizánske a Nové Mesto nad Váhom. Dvadsaťosemročný spevák a gitarista v rozhovore pre agentúru SITA prezradil, že sa mu vystúpenia veľmi páčili.

Každý koncert vníma ako lekciu prítomnosti

„Koncerty na Slovensku boli skvelé. Každé vystúpenie vnímam ako lekciu prítomnosti a z môjho osobného pohľadu mali tieto koncerty vzostupnú tendenciu. Človek by mal v prvom rade pracovať sám na sebe, aby tak mohol byť prínosom pre blaho celku. Som vďačný každému jednému človeku, ktorý prišiel na turné, pretože každý jeden ma inšpiroval k tomu, ako byť. Vždy, keď vidím masu ľudí, uvedomím si, že každý z nás má na svete výnimočnú pozíciu a ak by tu hociktorý jednotlivec nebol, niečo by v tej mozaike chýbalo.“

„Prišiel som na to, že každý je vo svojom životnom príbehu na správnom mieste a je hlúposť pretvárať samého seba podľa nejakých vzorov ako napríklad všelijakých guruov a podobne. Takže si z tejto ezoterickej vlny robím ešte väčšiu srandu ako doteraz. Každý z koncertov vnímam ako špeciálny zážitok. Napríklad vystúpenie v Partizánskom nezačínalo piesňou, ale básničkou jednej dievčiny z publika, ktorá jednoducho prišla na pódium a povedala báseň. V tej chvíli zo všetkých z nás, ktorí sme boli v hale, spadol peľ očakávania, pretože bolo jasné, že to už pôjde samo,“ uviedol muzikant, ktorý nemá rád rozdeľovanie publika podľa miest alebo štátov.

Video: Kryštof – Cesta ft. Tomáš Klus

„Rozdiel medzi fanúšikmi na Slovensku a v Česku nevidím. Nemám rád kastovanie podľa štátov či miest. Všade sú takí ľudia, akí tam majú byť a tak je to v poriadku. Je jedno, kde sa človek nachádza, dôležité je, aby tam bol úplne celý a tak dal priestor aj ostatným ľuďom, aby tam boli celou svojou bytosťou. Zároveň im tak dávam príležitosť, aby prijali zodpovednosť za to, že okamih, ktorý vzniká, to iskrenie medzi nami, je len v našich rukách a to, ako sa budeme mať, je len na nás. Musím povedať, že harmónia medzi publikom a javiskom je čoraz väčšia. Je to jeden organizmus, ktorý má tep a to ma veľmi baví,“ vyjadril sa Klus.

V ezoterickej literatúre vidí nebezpečenstvo

Rodák z českého mesta Třinec predvádzal na Slovensku takmer trojhodinové koncerty, pre ktoré pripravil aj vynovenú scénu. S tou mu pomáhala aj manželka Tamara, s ktorou od vlaňajška vychováva dcéru Josefínu. „Máme výborných technikov, ktorí sú schopní postaviť všetko a som veľmi vďačný, že máme okolo seba výborný tím. Minulý rok sme pridali k scéne nejaké ozdoby, ktoré som mal na svadbe. Je to niečo medzi Cirkusom Humberto a loďou Enterprise. Ja to nazývam Cirkus Enterprise. So scénou som spokojný, ale myslím si, že sa to ešte posune ďalej. Páči sa mi aj nápad používať na skrášlenie pódia darčeky, ktoré nám občas prinesú fanúšikovia. Najprv sme jazdili s jednou dodávkou, teraz však už potrebujeme dve, aby sme všetko odviezli,“ objasnil.

Spevák, ktorý je známy energickým a spontánnym pódiovým vystupovaním, taktiež prezradil, že pred koncertom dodržiava niekoľko rituálov. „Rituálov mám pomerne dosť, pretože som blázon. Vozím si so sebou oltár, veľký kufor s kameňmi, ktorý má asi 170 kilogramov. Vždy keď niekam prídem, celý priestor vydymím šalviou bielou, ktorá mi je najbližšia, pretože pôsobí ako zmierujúci prostriedok s duchmi a múzami, ktoré sa tam nachádzajú. Potom mám také menšie rituály a potom ešte pol hodinu pred koncertom sedím za pódiom, dýcham a myslím na to, že milujem ľudí,“ uviedol oceňovaný hudobník.

Tomáš Klus rozprával aj o vzťahu k ezoterickej literatúre. Vysvetlil, že nie je fanúšikom spomínaného žánru, pretože v sebe ukrýva určité nebezpečenstvo. „Prestal som čítať ezoterickú literatúru. Prišiel som na to, že je to všetko veľmi pekné, no zároveň aj nebezpečné. Píše sa tak aj v Biblii, že prichádzajú falošní proroci, ktorí v skutočnosti nie sú falošní, pretože to myslia v dobrom – opisujú životnú cestu k poznaniu či osvieteniu, no ľudia, ktorí sú zvyknutí byť ovcami vyhľadávajúcimi pastierov, si z nich tvoria ikony. Zatiaľ čo guruovia rozprávajú, že oni sú súčasťou Boha, že oni vytvárajú realitu okolo seba, ľudia sa snažia byť ako ten guru. To znamená, že hľadajú šťastie na ceste niekoho iného a práve to je nebezpečné, pretože tam šťastie nikdy nenájdu. Preto som sa rozhodol začať pracovať sám na sebe a to isté radím ostatným, aby si uvedomili, že oni sú autormi príbehu, ktorý si sami píšu,“ vyhlásil.

Obľúbenú skladbu nemá, má rád všetky piesne

Zlatý Český slávik za rok 2012 vydal štúdiové albumy ako Cesta do záhu(d)by (2008), Hlavní uzávěr splínu (2009), Racek (2011) a najnovší počin Proměnamě (2014). Ako uviedol, zatiaľ neplánuje nahrávať novú štúdiovku. Muzikant, ktorý má na konte množstvo hitov, tiež prezradil, že najobľúbenejšiu skladbu by vo svojom repertoári nenašiel. Má totiž rád všetky piesne.

„K piesňam mám otcovský vzťah, i keď nie sú vlastne mojimi piesňami. Najmä pri práci na ostatnom albume som si uvedomil, že skladby nie sú skoro vôbec moje. Som len ruka, ktorá ich píše. Mám rád všetky piesne, bez výnimky. Mám rád aj tie, ktoré nehrávam. Proces tvorby je krásny v tom, že sa nedá nijako naprogramovať. Neexistujú žiadne drogy, ktoré by človeka posunuli bližšie k bráne tvorivosti, žiadne dychové cvičenia. Ide len o to, aby bol človek bdelý a pozorný k tomu čo k nemu prichádza mimo oči, uši, ruky, nos a ústa. Je to šiesty zmysel, ktorý ja nazývam zmyslom života. Na hudbe mám celkovo najradšej to, že sa z nej nevytratil rituál. Hudbu chápem ako prostriedok, pomocou ktorého človek dokáže vnímať veci okolo seba oveľa citlivejšie. Mám rád aj to, že hudba dokáže spájať všetko, čo sa okolo nej deje. Vďaka tomu, že nie je hmatateľná, priťahuje a absorbuje všetky veci a tvorí z nich oveľa pevnejšie jadro,“ povedal.

Obľúbený interpret, ktorý v roku 2002 získal zlatú medailu v modernom päťboji na majstrovstvách Európy pre dorast, si už stihol vyskúšať aj herectvo. Nedávno sa napríklad objavil v rozprávke Traja bratia (2014) režiséra Jana Svěráka. „Poznám svoje herecké limity a viem, že sa herectvom skôr zabávam. Zatiaľ nechystám žiadnu filmovú rolu. Skôr by som chcel tak o rok až dva vytvoriť vlastné predstavenie. Mám totiž pocit, že sa okolo mňa kryštalizuje skupina ľudí, medzi ktorých patria technici či predavači masaly (indický čaj, ktorý ponúka aj počas koncertov, pozn. SITA) a merchandisingu, a všetko sú to vtipné existencie v tom najlepšom zmysle slova. Chcel by som teda zapojiť týchto hercov – nehercov do predstavenia, ktoré by mohlo byť asi najskôr kabaretom. Už na tom pracujeme, zatiaľ však nemáme pevnú formu, ale to je možno na tom úplne najlepšie,“ prezradil Tomáš Klus.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Klus