Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noc kostolov
Interiér Katedrálneho kostola sv. Františka Xaverského počas podujatia Noc kostolov. Banská Bystrica, 24. máj 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
16. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kňaza, ktorý v kázni hanil Židov, môžu stiahnuť z pastorácie

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Kňaza Emila Floriša, ktorý sa vo svojej kázni negatívne vyjadroval na adresu Židov, by mohli stiahnuť z verejnej pastorácie, uviedol cirkevný analytik Imrich Gazda. Malo by sa tak stať v prípade, že ide o citlivú a sledovanú záležitosť.

Ak kňaz podľa jeho slov svojím konaním vzbudzuje verejné pohoršenie, čo sa vzťahuje aj na právoplatné odsúdenie, biskup je povinný konať. „V prípade, že sa ešte len vyšetruje, platí prezumpcia neviny,“ poznamenal. Ako dodal, aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam, mala by cirkev vedieť zaujať k pochybným vyjadreniam či skutkom jasný postoj.

Vyjadrenia kňaza už rieši polícia

Prípad a vyjadrenia kňaza Floriša už vyšetruje žilinská polícia. Tá preveruje, či slová kňaza napĺňajú podstatu trestného činu extrémistickej povahy. Agentúru SITA o tom informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Floriš v Čadci počas bohoslužby vyhlásil, že Židia si za vyvražďovanie v koncentračných táboroch mohli sami, pričom zároveň varoval, že to isté sa môže stať Rómom. Kňaz to povedal práve v čase, keď si Slovensko pripomínalo 70. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Polícia v danej veci podľa Balogovej koná aj bez podania trestného oznámenia, no v súčasnosti je predčasné poskytnúť viac informácií.

K vyhláseniam Floriša, o ktorých informoval český portál www.e15.cz, sa vyjadril tiež analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda vo svojom blogu. Trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov sa podľa Trestného zákona dopustí ten, „kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb,“ píše Sloboda vo svojom blogu, ktorý je zároveň jeho oficiálnym stanoviskom. Analytik inštitútu preto vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby voči kňazovi Florišovi začali konať.

Kázeň pobúrila židovskú obec

Časť prejavu kňaza Emila Floriša, ktorý sa na bohoslužbe v Čadci vyjadroval na adresu Židov a holokaustu, uráža a znevažuje pamiatku obetí. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO) Lucia Kollárová.

Časť jeho kázne, ktorá sa týka holokaustu a Židov, obsahuje podľa Kollárovej nepravdy a antisemitské klišé a relativizuje utrpenie židovského obyvateľstva za čias slovenského vojnového štátu.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Slová kňaza, ktorý kázal v Čadci o Židoch, môžu byť trestné SaS žiada, aby biskupi odmietli kontroverzné výroky kňazov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...