Kňažko nešiel podporiť Kisku, Procházka tak spravil nepriamo

Kiska
Kandidát na prezidenta Andrej Kiska počas spoločného vyhlásenia s neúspešným kandidátom na prezidenta Radoslavom Procházkom k druhému kolu prezidentských volieb. Bratislava, 25. marec 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Neúspešní uchádzači o post hlavy štátu Radoslav Procházka a Milan Kňažko v utorok otvorene nepodporili občianskeho kandidáta Andreja Kisku, ako sa očakávalo.

Kiska, Procházka a Kňažko mali na utorňajšej spoločnej tlačovej besede urobiť vyhlásenie k druhému kolu prezidentských volieb, v ktorých sa Kiska stretne s premiérom a kandidátom Smeru Robertom Ficom. Kňažko však na tlačovku vôbec neprišiel a Procházka sa obmedzil len na výzvu voličom, aby prišli voliť.

Kňažko sa z tlačovky ospravedlnil

„Milan Kňažko sa ospravedlnil na poslednú chvíľu. Chcem sa mu poďakovať za to, že vyjadril plnú podporu mojej osobe v druhom kole,“ uviedol Kiska. Prečo Kňažko neprišiel aj osobne, Kiska nevysvetlil. Procházka, ktorý sa najskôr zdráhal predstúpiť pred mikrofóny novinárov, nakoniec aspoň vyhlásil, že voči voličom má dosť rešpektu na to, aby im odporúčal, koho majú voliť. „Je dôležité, aby si ľudia vybrali sami vlastnou hlavou podľa vlastného presvedčenia,“ povedal.

Kňažko tvrdí, že ako kandidát na prezidenta sa už ku všetkým témam aj zúčastneným osobám opakovane zrozumiteľne vyjadril. „Tieto moje vyhlásenia naďalej platia. Zároveň chcem apelovať na všetkých občanov, aby využili svoje právo a zúčastnili sa na demokratických voľbách. Prajem im šťastnú ruku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré Kňažko poskytol médiám.

Most-Híd v utorok opätovne odporučil svojim voličom v druhom kole prezidentských volieb voliť Andreja Kisku. Ako povedal v utorok na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár, Most-Híd sa už vyjadril po prvom kole, že Kisku nepozná, ale Roberta Fica áno a preto odporúča voliť práve Kisku. „Cítim, čo by bolo lepšie pre Slovensko,“ vyhlásil s tým, že Kiska ho o podporu nežiadal. Podľa Bugára predvolebná kampaň je veľmi osobná a veľmi nekorektná.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete —>> TU.

Fico vraj vyhlásením vydiera

Kiska podľa Bugára chápe demokratické princípy štátu a je ich aj ochotný dodržiavať. „To neplatí pre Fica,“ uviedol Bugár, pričom upozornil na premiérov výrok, podľa ktorého úloha prezidenta bude narastať. „To je možné len keď kompetencie budú zneužité. Voliči musia mať pred očami tento odkaz, keď sa budú rozhodovať,“ vyhlásil šéf strany Most-Híd.

Bugár kritizoval aj Ficov nedeľňajší výrok, podľa ktorého ak z akýchkoľvek dôvodov nezíska vo voľbách dostatočnú podporu svojich voličov, teda členov alebo sympatizantov Smeru-SD, zváži svoje ďalšie pôsobenie v politike. „To je vydieranie voličov. Zrelý politik musí akceptovať aj keď prehrá. Nie som si istý, že to Fico dokáže,“ vyhlásil.

Predseda strany Most-Híd chce, aby Slovensko malo prezidenta, ktorý nebude bojovať, ale bude chrániť demokraciu, menšiny a slabších. Preto odporúča voliť Kisku.

K druhému kolu prezidentských volieb sa zatiaľ nevyjadrila Strana maďarskej komunity. Bugár v tom vidí možné dohody so Smerom-SD. Upozornil pritom, že predseda strany József Berényi bol v župných voľbách protikandidátom nominanta Smeru-SD Tibora Mikuša a dnes je jeho pravá ruka.

Video: Kňažko podporiť Kisku neprišiel, Procházka to urobil nepriamo

Matica za Fica

Tesne pred koncom kampane k druhému kolu voľby prezidenta vyjadrujú podporu kandidátom Robertovi Ficovi a Andrejovi Kiskovi predstavitelia politických strán, ale aj cirkvi, či Matice slovenskej.

Kandidáta na prezidenta SR za stranu Smer-SD Roberta Fica medzi inými verejne podporuje Ján Chryzostom kardinál Korec. „V porovnaní s inými kandidátmi má terajší premiér určite politické skúsenosti, právnické vzdelanie, je známy v Európe. A má rád Slovensko, je hrdý na to, že sme Slováci a chce slovenský život rozvíjať ďalej,“ uviedol Korec v podpornom stanovisku, o ktorom informovala médiá Ľubica Končalová z tlačového odboru Smer-SD.

Voliť v sobotu 29. marca Roberta Fica vyzvali aj predstavitelia Matice slovenskej. Vo výzve nazvanej „Matica za Fica“ okrem iného píšu, že „pre našu vlasť, naše Slovensko, bude na prospech jeho občanov, ak bude na čele štátu stáť známy politik, preverený v životných skúškach. Zakladajúci člen Matice slovenskej – Robert Fico – sa osobnou účasťou a podporou matičných aktivít na počesť osobností a udalostí slovenských dejín vyprofiloval ako vlastenec a ochranca našej štátnosti“.

Pod výzvou predstaviteľov, osobností a členov Matice slovenskej sú medzi inými uvedení: predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, spisovateľ Jaroslav Rezník starší, novinár a spisovateľ Drahoslav Machala, herečka Eva Kristínová, výtvarník Ondrej Zimka či bývalý ústredný riaditeľ STV, v súčasnosti vysokoškolský pedagóg Jozef Darmo. Agentúru SITA o výzve informovala referentka informačného ústredia Matice slovenskej Jana Gavrecká.

Andrej Kiska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sas nevolí menšie zlo

Opozičná SDKÚ-DS vyzýva občanov, aby zabránili vláde jednej strany a v 2. kole voľby prezidenta odovzdali svoj hlas Andrejovi Kiskovi. „Obsadenie všetkých funkcií v štáte príslušníkmi jednej politickej strany je hrozivým precedensom, ktorý tu od čias komunizmu nebol,“ tvrdí vo výzve predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Vyjadruje ľútosť nad tým, že Kiska „čelí neuveriteľne špinavej kampani. Pre SDKÚ-DS je to dôkaz, že Smer-SD a Robert Fico sú ochotní urobiť všetko, aby zabránili zvoleniu prezidenta, ktorého nebudú mať pod svojou kontrolou“. O výzve v utorok médiá informovala tlačová služba SDKÚ-DS.

Rovnako aj opozičná parlamentná strana SaS v utorok pre médiá uviedla, že v 2. kole voľby hlavy štátu podporuje Andreja Kisku. „Pri podpore pána Kisku nevolím menšie zlo, ale človeka, ktorý má tie najlepšie predpoklady byť dôstojnou a rozvážnou hlavou štátu,“ uviedol medzi iným v tlačovej správe predseda SaS Richard Sulík. Tlačovú správu SITA poslala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

KSS podporila Fica

Za Andreja Kisku sa postavili v spoločnom stanovisku aj štyri pravicové mládežnícke organizácie – Mladí liberáli, Občiansko-demokratická mládež, Nová generácia a Kresťanskodemokratická mládež Slovenska. Všetkých demokraticky zmýšľajúcich mladých ľudí na Slovensku vyzvali, „aby nevolili Roberta Fica za prezidenta Slovenskej republiky. Spomínaný kandidát je dlhoročným politikom, ktorý už viac ako šesť rokov strávil v najvyššej výkonnej funkcii. Výsledky jeho doterajších ľavicových vlád sa prejavili v zhoršovaní ekonomickej situácie, znižovaní životnej úrovne, znižovaní vymožiteľnosti práva a zvyšovaní korupcie v našej krajine“.

Tvrdia, že ako vhodnú alternatívu na tento post vidia Andreja Kisku. „Ten síce nemá politické skúsenosti, avšak má za sebou životný príbeh, ktorý môže byť inšpiráciou pre dnešného mladého človeka,“ píšu v stanovisku, o ktorom SITA informoval predseda Mladých liberálov Jakub Nedoba.

K účasti na 2. kole prezidentských volieb a k voľbe Andreja Kisku vyzýva voličov taktiež Zmena zdola, Demokratická únia (ZZ DÚ). „Andrej Kiska, ako každý iný prezidentský kandidát nie je dokonalý, ani bez otáznikov – ale nepredstavuje to politické riziko, akým by bolo prevzatie všetkých ústavných pozícií v republike jednou stranou,“ píše vo výzva predseda ZZ DÚ Ján Budaj.

V utorok svoju podporu vyjadrili aj ďalšie politické strany. Napríklad Most-Híd opätovne odporučil svojim voličom v 2. kole prezidentských volieb voliť Andreja Kisku. Komunistická strana Slovenska (KSS) zasa za prijateľnejšieho kandidáta považuje Roberta Fica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBéla BugárDrahoslav MachalaJán BudajJaroslav RezníkJózsef BerényiKardinál KorecKatarína SvrčekováMarián TkáčMilan KňažkoPavol FrešoRadoslav ProcházkaRichard SulíkRobert Fico