Knihotip: Ako sa ľudia hrajú

Ako sa ľudia hrajú, kniha

Čo robím zle? Pýtame sa – keď nás vytočí potomok, opúšťa partner alebo zradí dobrý priateľ. Aj ja som si túto otázku kládla. V istom období častejšie, ako by mi bolo znesiteľné.

A potom prišla. Knižka Erica Bernea Ako sa ľudia hrajú (Games People Play). Nie som profesionálny recenzent ani psychológ. Som len laik, ktorý rád číta najrôznejšie knihy a túži pochopiť vzťahy a ich (ne)fungovanie.

Berne ponúka vcelku pochopiteľné a prijateľné vysvetlenia. Ak by som ich mala zhrnúť v jednej vete, čo samozrejme nie je úplne pocitivé, tento americký psychológ a terapeut tvrdí, že sa zamotávame do hier s inými ľuďmi, ktoré nás následne oberajú o autonómiu.

Dobrou správou v závere tejto 200 stranovej knihy, ktorú okrem iných recenzoval aj Kurt Vonnegut, že problémy spôsobené takzvanými psychohrami niekedy veľmi prefíkaných manipulátorov, sa dajú elminovať. Aj preto mojou obľúbenou kapitolou tejto knižky, ktorú v roku 1965 nikto nechcel vydať, je Ako získať autonómiu. Mimochodom Eric Berne si svoje študijné pobyty financoval z výhier v pokri…

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eric Berne