Knihu o Gorile od Toma Nicholsona chcú vydať Kanaďania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Druhý protest proti Gorile
Tom Nicholson počas protestu Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava, 3. február 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Prezident Kanadsko-slovenskej obchodnej komory (KSOK ) v Bratislave Joseph M. Burza je pripravený rokovať s kanadským novinárom pôsobiacim na Slovensku Tomom Nicholsonom o vydaní knihy Gorila, ktorej vydanie predbežne zastavil bratislavský súd.

Burza je majiteľom vydavateľstva, ktoré okrem reprezentačných kníh o Kanade, vydáva aj časopis CANADA Exclusive.

Kniha Gorila by po dohode s pánom Nicholsonom mohla byť vydaná na Slovensku alebo v Kanade,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Peter Green z Kanadsko-slovenskej obchodnej komory.

Podľa Burzu sa Slovensko nevie vysporiadať s korupciou

Podľa Burzu je práve Kanada krajinou, ktorá vo svete predstavuje symbol politickej kultúry a demokracie. „Prezident KSOK Burza chce, aby zistenia tajnej služby na Slovensku neslúžili len na politické vydieranie jednotlivých politikov a politických strán, ale aby sa konečne uskutočnil precedens a z týchto informácií boli vyvodené aj trestnoprávne dôsledky. Slovenská republika je mladá demokracia, ktorá sa stále nevie vysporiadať s korupciou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Aliancia Fair-play organizuje finančnú podporu pre Nicholsona

Novinár Tom Nicholson je po vypuknutí kauzy Gorila naplno vyťažený. Ako človek na voľnej nohe to dlhodobo nezvládne a čoskoro sa bude musieť živiť inou prácou. To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa Aliancia Fair-play rozhodla zorganizovať finančnú podporu pre kanadsko-slovenského novinára.

Ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa Nicholson Gorilou naďalej zaoberal, môžu podľa Zuzany Wienk z Aliancie posielať peniaze priamo na novinárov účet.

Wienk oficiálnemu vyšetrovaniu kauzy nedôveruje. „Osobne sa veľmi obávam o výsledok vyšetrovania, podľa mojich znalostí toho, ako funguje polícia, pod akým silným politickým vplyvom je, takisto veľmi nedôverujem prokuratúre so súčasným vedením a s nevôľou vnímam to, že prezident nechce vymenovať legitímne zvoleného generálneho prokurátora,“ povedala Wienk agentúre SITA s tým, že práve toto sú faktory, pre ktoré by mal na Slovensku ostať človek, ktorý bude vyšetrovanie monitorovať z nezávislej pozície.

Reakciu Nicholsona na túto ponuku sa agentúre SITA zatiaľ nepodarilo zistiť. V minulosti sa však novinár vyjadril, že knihu, ktorú mu bratislavský súd predbežným opatrením zakázal vydať, neplánuje vydať v zahraničí. Je rozhodnutý bojovať za to, aby mohol knihu napokon vydať na Slovensku, keďže sa viaže na domácu kauzu, ktorá práve tu vyvolala veľkú odozvu verejnosti.

Nechcem nejakým rafinovaným, zákerným spôsobom obísť zákon a vydať knihu napríklad v Čechách,“ konštatoval začiatkom januára Nicholson. Tvrdil, že sa chce vyhnúť metóde finančných skupín, za ktorú považuje aj možnosť obísť domáce nariadenie cez zahraničie.

Zákaz vydanie knihy nie je cenzúra

Gorila
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

O zákaze vydať knihu novinára Toma Nicholsona rozhodol predbežným opatrením sudca Okresného súdu Bratislava I Branislav Král na základe žiadosti spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka, ktorého meno sa objavuje v medializovanom spise Gorila.

Rozhodnutie sudcu Krála kritizovali viaceré novinárske organizácie, ktoré ho označili za cenzúru.

Podľa súdu nejde o cenzúru, pretože za súčasného stavu prevažuje právo na ochranu osobnosti nad poskytovaním informácií v knižnej publikácii. Podobnú žiadosť, ktorú podal Zoltán Varga, sudkyňa Okresného súdu BA I. Daša Kontríková zamietla. Vo Vargovom byte mali byť všetci aktéri kauzy Gorila odpočúvaní. Vydavateľstvo Petit Press sa už voči zákazu odvolalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tom Nicholson