Aktualizované: Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Progresívne Slovensko, Spoli, KDH, Alojz Hlina, Miroslav Beblavý, Michal Truban
Predseda strany SPOLU-OD Miroslav Beblavý (uprostred) počas tlačovej besedy politických strán Progresívne Slovensko (PS), SPOLU – občianska demokracia a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), v rámci ktorej podpísali dohodu o vzájomnej spolupráci. Bratislava, 10. júl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 10. júla 13:47

Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu v stredu podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH).

Na stredajšej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia všetkých troch strán. Lídri Alojz Hlina (KDH), Miroslav Beblavý (Spolu) aj Michal Truban (PS) sa zhodli, že má zmysel rokovať o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, do ktorých zostáva osem mesiacov.

Podľa Beblavého treba Slovensko posunúť vpred. Spoločne chcú riešiť problémy v školstve či zdravotníctve.

Strany sú vnímané ako protipóly

V dohode sa zaväzujú, že na seba nebudú v kampani útočiť a že budú viesť konštruktívny dialóg s cieľom nájsť programové prieniky. Nevylúčili, že k dohode môžu pristúpiť aj iné opozičné strany.

Naším cieľom je zvýšiť šancu, že na Slovensku po roku 2020 vznikne pevná a výkonná vláda, ktorá výrazne zlepší kvalitu spravovania štátu, úroveň služieb občanom a štýl politiky na Slovensku,“ priblížil ciele dohody Beblavý.

Zároveň vysvetlil, že ak chce demokratická opozícia vymeniť po voľbách Smer a jeho koaličných partnerov, musí viesť slušný dialóg a hľadať to, čo ju spája.

PS/SPOLU a KDH sú vnímané ako protipóly v slovenskej politike, pretože sa nezhodnú v niektorých otázkach. Zhodneme sa však v tom naozaj dôležitom,“ dodáva líder Spolu.

Na Slovensku je dopyt po zmene

Šéf Progresívneho Slovenska Michal Truban doplnil, že stará generácia vládnucich politikov sa konfliktmi snaží rozdeľovať ľudí, aby im zakryli oči pred korupciou a oni sa udržali pri moci. „Aj takto chceme ľuďom ukázať, že to so zmenou politickej generácie myslíme vážne,“ objasnil líder PS.

Predseda KDH Alojz Hlina považuje hodnotové rozdiely za prirodzené a prekonateľné dialógom. „Slovensko má na viac. Verím tomu, že nie sme odkázaní na to, aby nám tu vládli politici ako Harabin, Kotleba, Fico a vládna moc bola prepojená s ľuďmi ako Kočner, Bašternák či Vadala. Nie je umením sa nedohodnúť, to dokáže každý. Na Slovensku je veľký dopyt po zmene a naši občania si zmenu zaslúžia,“ priblížil Hlina.

„Túto dohodu preto považuje za to minimum, čo sme povinní urobiť pre zmiernenie napätia na Slovensku a udržanie nádeje pre našich občanov, že alternatíva existuje,“ dodal.

OĽaNO požaduje nulovú toleranciu korupcie

Až čas ukáže, či dohoda, ktorú podpísali mimoparlamentné strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Progresívne Slovensko (PS) a Spolu-občianska demokracia, prinesie ovocie.

Myslí si to hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorého reakciu agentúre SITA poskytol hovorca Matúš Bystriansky.

Cieľom hnutia OĽaNO je vláda bez Smeru, SNS a ĽSNS. Všetko, čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom,“ uviedlo hnutie v stanovisku. OĽaNO sa už dlhodobo snaží o spoluprácu a spájanie demokratickej opozície.

Jediné, čo požadujeme, je nulová tolerancia korupcie predstaviteľov týchto strán. Nebudeme nikdy ticho, ak vznikne akékoľvek podozrenie z korupcie. Na to sa ľudia na Slovensku môžu spoľahnúť,“ uzatvára OĽaNO.

Kiskovi chýba vylúčenie spolupráce so Smerom-SD

Lídra vznikajúcej strany Za ľudí Andreja Kisku prekvapilo, že v dohode KDH, PS a Spolu chýba vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami. Vyplýva to zo stanoviska exprezidenta, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Šeliga z tímu Za ľudí.

Vítam, že PS, Spolu a KDH vedú dialóg a chcú spolupracovať. Od začiatku hovorím, že celá demokratická opozícia musí občanom ukázať schopnosť spolupracovať a pripravenosť prevziať zodpovednosť za našu krajinu a vrátiť Slovensko späť všetkým ľuďom,“ uviedol Kiska. Podľa neho vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami je jednoznačný postoj, ktorý očakáva aj od svojich možných partnerov.

Verím, že celá demokratická opozícia sa jasne dohodne, že vylučujeme vládu so Smerom a jeho klonmi, SNS a extrémistami, a že našimi prioritami sú zdravotníctvo, spravodlivosť, boj proti korupcii a školstvo,“ uviedol Kiska a dodal, že vzájomná komunikácia má byť férová a slušná.

Tak, ako doteraz budeme aj naďalej pokračovať v debatách s jednotlivými opozičnými demokratickými stranami. Musíme ukázať, že záujem našej krajiny a jej občanov je pre nás všetkých nadradený straníckym záujmom či záujmom jednotlivých lídrov,” uzavrel bývalý prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alojz HlinaMichal TrubanMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutiePS Progresívne SlovenskoSPOLU – občianska demokracia