Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová
Predsedníčka vlády Iveta Radičová počas tlačovej besedy po rokovaní koaličnej rady v centrále strany Most-Híd. Foto: SITA/Michal Svítok
7. 02. 2011 21:51 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Koalícia sa dohodla na riešení dvojakého občianstva

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Koaličná rada dnes akceptovala dohodu KDH a Most-Híd na riešení dvojakého občianstva. „Je to výsledok dohody medzi KDH a Most na náprave existujúcich zákonov, aby neboli trestaní občania,“ uviedla dnes na tlačovej besede po viac ako päťhodinovom rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová. KDH a Most-Híd sa dohodli, že kresťanskí demokrati podporia návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd. Strana Bélu Bugára zas podporí návrh KDH, ktoré navrhuje, aby tí, čo budú mať dvojaké občianstvo, nemohli vykonávať niektoré povolania. Kresťanskí demokrati však zo svojho návrhu musia vypustiť prokurátorov. V štátnej správe sa bude zákaz pôsobenia občanov s dvojakým občianstvo dotýkať len tých, ktorí prichádzajú do styku s prísne tajnými, alebo tajnými skutočnosťami. Bugár zdôraznil, že takéto opatrenia platia aj v iných štátoch. Zároveň dodal, že zákaz vykonávať niektoré funkcie sa netýka len tých, ktorí získajú maďarské občianstvo, ale všetkých, ktorí získajú občianstvo ktoréhokoľvek štátu.

Bugár ide presviedčať Matoviča

Obe strany mali rokovať o dvojakom občianstve bilaterálne na základe dohody z Koaličnej rady. Tri koaličné strany predložili do parlamentu novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá dvojaké občianstvo umožňuje, na území Slovenska však maďarský zákon vyhlasuje za neúčinný. Návrh novely z dielne KDH vychádza z potreby upraviť podmienky výkonu niektorých povolaní, ktorých výkon je spojený so špecifickými potrebami zachovávať lojalitu voči Slovenskej republike. Ide napríklad o ozbrojené zbory alebo ozbrojené sily.

Podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára dohoda koalície umožní netrestať občanov, ako to chcela bývalá koalícia. Zdôraznil, že pre podporu návrhu sa bude snažiť presvedčiť aj Igora Matoviča, ktorý avizoval, že nepodporí koaličný návrh zákona.

Premiérka informovala koaličných partnerov, že komisia odborníkov finalizuje zmeny v zákone o Ústave pamäti národa. „V krátkom čase návrh bude predstavený na Koaličnej rade,“ uviedla. Koalícia sa tiež radila, ako bude postupovať pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS a voľbe členov mediálnych rád. Bugár avizoval, že od utorka o týchto voľbách začne diskutovať aj s poslancami NR SR. S poslancami bude diskutovať aj minister kultúry Daniel Krajcer. Následne sa stretnú predsedovia vládnych strán, aby uzavreli otázku voľby šéfa RTVS.

Poslanci NR SR budú podľa dohody koalície diskutovať so zástupcami ZMOS a VÚC na zmene zákona, ktorým chce koalícia upraviť platy primátorov a starostov.

Koaličná novela o občianstve je donkichotská, tvrdí Rafaj

Tváriť sa, že na Slovensku neplatí maďarský zákon o občianstve má rovnaký efekt, ako vyhlásiť, že neuznávame účinky rádioaktívnej bomby, nazdáva sa poslanec SNS Rafael Rafaj. Na záver piateho rokovacieho dňa 12. schôdze parlamentu pri diskusii ku koaličnej novele zákona o štátnom občianstve poznamenal, že Slovensko nemá možnosť zabrániť Maďarsku, aby slovenským občanom udelilo pas.

Podľa Rafaja je riešenie koaličných poslancov donkichotské a nič nerieši. Vláda by sa podľa neho mala zaoberať riešením na mieste, kde problém vznikol, teda v Maďarsku. Slovensko by malo podľa šéfa klubu SNS ísť diplomatickou cestou, cez expertné inštitúcie, ako je Benátska komisia, či Európsku úniu, ktorá na Maďarsko pritlačila pri mediálnom zákone.

Rafaj sa preto nazdáva, že lepšie by bolo ponechať v platnosti súčasné znenie. „Táto úprava je komfortnejšia, precíznejšia, zrozumiteľnejšia, právne čistejšia, v súlade s medzinárodnými dohovormi a úzusmi. Nie je to donkichotské naháňanie niečoho, na čo nemáme dosah,“ povedal spoza rečníckeho pultu.

Jeden z autorov novely Szilárd Somogyi (SaS) Rafajovi odkázal, že nová úprava nereaguje na maďarský zákon o občianstve, ale rieši negatívne dopady platného slovenského zákona na slovenských občanov. Podľa platného znenia totiž slovenskí občania stratia občianstvo, ak získajú cudzie.

Novela poslancov Gábora Gála (Most-Híd), Pavla Kuboviča (SDKÚ-DS) a Somogyiho opäť umožní slovenským občanom vlastniť dva pasy, obsahuje však ustanovenie, podľa ktorého Slovensko neuznáva občianstvo, ak bolo nadobudnuté v rozpore s medzinárodným právom.

V diskusii o legislatívnej úprave dvojakého občianstva budú poslanci pokračovať v stredu. Čaká ich aj novela zákona o štátnej službe od poslancov KDH, ktorou chcú zabrániť, aby ľudia s dvojakým občianstvom pracovali v bezpečnostných zložkách.

Odporúčané články

Slová o alibizme ústavného súdu sú podľa jeho šéfky absurdné Kaliňák má novelu o dvojakom občianstve, no brzdí ho Lajčák

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.