Koalícia sa na eurovale nedohodla

Iveta radicova
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

ČASTÁ 12. septembra (WEBNOVINY) – Vládna koalícia sa dnes ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore takzvaného eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko bude o ňom rozhodovať ako posledná krajina.

Premiérka Iveta Radičová po rokovaní novinárom povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá.

V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent. Platí aj dohoda postupnosti ďalších rokovaní v súvislosti s eurovalom. Obávam sa, že situácia tri strany versus SaS nebude ľahko zmeniteľná, ak vôbec,“ vyhlásila premiérka.

Radičová potvrdila, že sa hovorilo aj o spojení hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde. „Nezoberiem si na plecia zodpovednosť za politickú nestabilitu,“ zdôraznila. Informovala tiež, že ju o rokovanie požiadal grécky premiér. Má sa s ním stretnúť v najbližších dňoch.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je debata veľmi ťažká. „Neexistuje zhoda v koalícii. Celý deň sme sa skoro venovali eurovalu,“ uviedol. Kým Slovensko bude hlasovať o eurovale je podľa neho ešte priestor na rokovanie. „Ako to celé dopadne, uvidíme potom. Potom to celé ukončíme. Keby sme sa mali dnes rozhodnúť, tak dohoda by nebola,“ uviedol.

ODPORÚČAME:

Pondelkové rokovanie môže skončiť hlasovaním o dôvere vláde

Situácia v koalícii je podľa ministra Mikloša vážna

Takmer dve tretiny občanov vnímajú koalíciu negatívne

O Sulíkove názory na euroval má záujem aj zahraničie

Nebudú trápiť občanov spormi v koalícii

Predseda KDH Ján Figeľ zdôraznil, že pre KDH je otázka stability eura a dôveryhodnosti Slovenska dôležitou témou. „Tri strany ju považujú za zásadnú pre budúci vývoj Slovenska. Ponúkli sme aj isté kompromisy pre hľadanie spoločného postoja, ku ktorému chceme dospieť. Je to výrazná otázka dôveryhodnosti štátu a tým aj vlády a koalície,“ dodal Figeľ.

Radičová zároveň vyhlásila, že koalícia už nebude trápiť občanov spormi v koalícii. Zdôraznila však, že vládne strany riešia zadania, ktoré nemajú rýchle a ľahké riešenia. „Prehlbujúca sa kríza, tlak na konsolidačné opatrenia, obrovský tlak na stabilitu eura vytvára tlak na naše rozhodovania a diskusie,“ uviedla.

Matovič na Koaličnej rade

Prvýkrát na rokovaní Koaličnej rady je prítomný aj nezaradený poslanec Igor Matovič. Tomu možnosť účasti na koaličných rokovaniach ponúkla SaS, ktorá ho zo svojho poslaneckého klubu vylúčila. Podľa niektorých informácií sa Matovič dnes ospravedlnil predsedovi poslaneckého klubu KDH Pavlovi Hrušovskému za to, že ho posledné dva mesiace kritizoval za nedodržiavanie dohôd.

Koaliční partneri sa podľa predsedníčky vlády zhodli, že ich povinnosťou je zabezpečiť maximálnu politickú stabilitu a urýchlene prijímať reformné zákony, aby SR nestrácala na konkurencieschopnosti.

„Dohodli sme sa, že v NR SR urýchlene prijmeme zákony, ktoré sú nutné pre hĺbkové reformy zdravotníctva, súdnictva, reformy penzijných systémov,“ informovala. Podľa Sulíka by mal parlament v utorok pokračovať v prerokovávaní zákonov a bude o nich aj hlasovať.

Radičová pripomenula, že štátny rozpočet je hlavný zákon roka a hlavný signál stability v krajine. „Nemôžme dopustiť žiadny prvok politickej nestability,“ povedala. Koaličná rada dnes rokovala približne od šestnástej hodiny po tom, čo sedem hodín rokovali v Častej v účelovom zariadení NR SR ministri s poslancami koalície. Hlavnými témami boli euroval, rozpočet a reformy.

Napätá atmosféra

Atmosféra na rokovaní bola podľa nezaradeného poslanca Andreja Ďurkovského napätá. Ďurkovský to povedal novinárom pri odchode z účelového zariadenia NR SR. „Odchádzam, lebo moje stanovisko je jasné. Ja podporu vláde dám,“ povedal novinárom, ktorých ani po dvoch hodinách nepustili do areálu zariadenia a čakajú pri jeho bráne na lesnej ceste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIveta RadičováJán Figeľ