Koalícia v Poľsku prišla o väčšinu v parlamente, hlasovanie o spornom mediálnom zákone odložili

Poľsko, Mateusz Morawiecki
Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 11. augusta 19:25

Poľská vládna pravicová strana Právo a Spravodlivosť (PiS) nedokázala v stredu získať väčšinu na schválenie zákona, ktorý by bránil neeurópskym vlastníkom mať kontrolné podiely v poľských mediálnych spoločnostiach. Plánovaná legislatíva by donútila americkú spoločnosť Discovery Inc. predať svoj podiel v najväčšej poľskej súkromnej televíznej sieti TVN.

Skúška prežitia nezávislých médií

Návrh zákona sa považuje za veľký útok na slobodu médií v Poľsku, ktoré je už terčom kritiky pre zmenšovanie nezávislosti súdov.

Hlasovanie o mediálnom zákone bolo naplánované na stredu, ale odložili ho na september. Odloženie navrhol líder opozície a jeho návrh získal väčšinu hlasov. Sporná legislatíva sa považuje za vážnu skúšku prežitia nezávislých médií v Poľsku. Momentálne nie je jasné, či sa vládnej strane PiS ešte podarí získať hlasy na presadenie mediálneho zákona.

Protestovali tisícky ľudí

Poľská vládna koalícia stratila väčšinu v parlamente po tom, čo ju v stredu opustila menšia strana. Stalo sa to deň po tom, čo premiér Mateusz Morawiecki vyhodil z vlády vicepremiéra a predsedu strany Dohoda Jaroslawa Gowina. Strana v stredu následne oznámila, že formálne odchádza z koalície.

Proti návrhu mediálneho zákona v utorok večer vyšli do ulíc viacerých miest tisícky demonštrantov. Davy sa zišli pred parlamentom vo Varšave, ale aj v Krakove, Vroclave, Poznani, Lubline alebo Štetíne.

Protest, Poľsko
Proti návrhu mediálneho zákona v utorok večer vyšli do ulíc viacerých miest tisícky demonštrantov. Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw GowinMateusz Morawiecki