Koaličná dohoda Smeru, SNS a Most-Híd skončí pol roka pred voľbami, podľa analytika hrozia problémy

KOALÍCIA: Rokovanie rady
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko, predseda vlády SR Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Platnosť Koaličnej dohody sa skončí šesť mesiacov pred voľbami. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Predseda parlamentu Andrej Danko už niekoľkokrát avizoval, že parlamentné voľby by mali byť 29. februára 2020.

Podľa stále platnej zmluvy nemôže žiadna koaličná strana presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany spoločným postupom so stranami opozície.

Nemusia sa na seba spoľahnúť

„Návrhy materiálov predkladaných na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky alebo na rokovanie vlády, ktoré sú mimo rámca schválených priorít koaličných strán alebo mimo rámca programového vyhlásenia vlády SR schváleného Národnou radou Slovenskej republiky, môžu byť odporučené na rokovanie iba po predchádzajúcom rozhodnutí Koaličnej rady,“ píše sa v dohode.

Politický analytik Ján Baránek pre agentúru SITA uviedol, že skončenie dohody znamená, že sa koaličné strany pri hlasovaní o zákonoch nebudú môcť na seba spoľahnúť.

„Nebudú sa môcť ohradiť dohodou. Každý bude hrať sám za seba. Môžu vzniknúť problémové situácie, keď bude musieť nejaká koaličná strana hľadať podporu naprieč parlamentom. Zásadné zákony a novely bude ťažšie presadzovať než to bolo doteraz,“ vysvetlil Baránek a dodal, že koniec dohody však neznamená, že teraz pôjde jeden proti druhému.

Rozpočet nemusia prijať

„Pre zásadné zmeny už nie je čas. Dôležité je dovládnuť a pripraviť sa na voľby,“ povedal. Najväčší problém vidí pri schvaľovaní rozpočtu, tam sa podľa neho môže najviac prejaviť, že dohoda už neplatí. Rozpočet nemusia ani prijať.

Lídri troch koaličných strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most – Híd) podpísali 1. septembra 2017 novú Koaličnú dohodu. Pôvodná štvorkoalícia ešte so stranou #Sieť podpisovala Koaličnú dohodu 22. marca 2017.

Koaličná dohoda sa v septembri opäť podpisovala pre zmeny v pomere síl v koalícii, štvorkoalícia sa zmenila na trojkoalíciu, keďže strana #Sieť sa rozpadla. Dnes sa po novom volá Slovenská konzervatívna strana.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárRobert Fico