Koaličná kríza: Sulík a Remišová chcú koniec Matoviča, minister Krajniak odstupuje z funkcie (online)

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, premiér Igor Matovič a podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Kríza vo vládnej koalícii sa odstúpením ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) ani zďaleka neskončila. K situácii sa v pondelok vyjadrili predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík aj strana Za ľudí, ktorí požadujú odchod premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na podvečernej tlačovej konferencii povedal, že „cirkus v koalícii pokračuje“. Reagoval tak na vyhlásenia Sulíka a vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí). Prekvapením však bolo rozhodnutie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý oznámil svoju demisiu.

Situáciu v súvislosti s krízou v koalícii sledujeme online (minúta po minúte)

  • pondelok 15. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s krízou v koalícii vám prinesieme aj v utorok.

18:51 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) balansuje nad priepasťou a zrejme bude nasledovať svojho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý pod tlakom musel odstúpiť z funkcie. Ešte pred týždňom to vyzeralo pre Matoviča nádejne, ale tentoraz sa už nemusí udržať v kresle premiéra.

18:29 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) stojí za premiérom a lídrom hnutia Igorom Matovičom.

Po pondelňajšom rokovaní poslaneckého klubu OĽaNO to médiám povedal poslanec Ján Herák (OĽaNO). Dodal, že na odstúpenie predsedu vlády nevidí dôvod. Za prejav sebareflexie hnutia považuje demisiu Mareka Krajčího na funkciu ministra zdravotníctva.

17:57 Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na neoficiálne pracovné stretnutie. Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, stretnutie by sa malo uskutočniť v utorok 16. marca bez účasti médií.

17:50 Po zasadnutí vrcholných orgánov strán SaS a Za ľudí sa vládna kríza dostáva pravdepodobne do finále. Píše Pavel Urban v komentári.

17:18 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozhodol podať demisiu. Oznámil to na pondeľňajšej tlačovej konferencii hnutia.

17:14 Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár na tlačovej konferencii vyhlásil, že cirkus v koalícii pokračuje. Reagoval tak na vyhlásenia Richarda Sulíka (SaS) a Veroniky Remišovej (Za ľudí).

16:31 Táto vládna koalícia stratila akýkoľvek nárok na ďalšiu existenciu. Čím skôr budú predčasné voľby, tým lepšie. Píše na sociálnej sieti Facebook nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:52 Naživo: Tlačová konferencia strany Smer-SD k aktuálnej kríze v koalícii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:33 Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) verí, že koalícia môže pokračovať, lídri sú zodpovední a vláda dovládne celé funkčné obdobie. Na tlačovej konferencii zároveň doplnil, že v utorok 16. marca o 11:00 bude rokovať poslanecký klub Za ľudí s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO).

15:19 Strana Za ľudí naďalej trvá na odchode Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie predsedu vlády. Na pondelňajšej tlačovej konferencii to povedala vicepremiérka a predsedníčka strany Veronika Remišová s tým, že tento odchod sa nesmie odkladať o ďalšie dva týždne.

ZA ĽUDÍ: Stanovisko k aktuálnej koaličnej kríze
Predsedníčka strany a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová počas tlačovej besedy strany Za ľudí k aktuálnej koaličnej kríze. Bratislava, 15. marec 2021. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová.

15:11 Naživo: Tlačová konferencia strany Za ľudí k aktuálnej situácii v koalícii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:26 Politológ Radoslav Štefančík by ruku do ohňa za zachovanie súčasnej vládnej koalície nedal. Podľa neho by vládna koalícia túto krízu prežila vtedy, ak by bol na jej čele racionálne uvažujúci politik. Racionálni politici totiž podľa Štefančíka nikdy neodovzdajú moc opozícii, a to ešte za cenu, že stratia výraznú časť voličov.

„Matovič a Sulík už majú skúsenosť s povalením vlastnej vlády, preto sa ťažko prognózuje, čo konkrétne urobia. Domnievajme sa však, že sa z vlastných chýb obaja poučili, že majú dostatok rozumu na to, aby nevstúpili do tej istej rieky a nakoniec sa predsa len nejako dohodnú. Ale ruku do ohňa za takúto prognózu nedám,“ povedal pre agentúru SITA Štefančík.

13:54 Predsedkyňa mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby ešte v pondelok odstúpil zo svojej funkcie. Informoval o tom riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva. Biharioviá tak reagovala na tlačovú konferenciu predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka, ktorý vyzval Matoviča na odchod z funkcie s tým, že aj on sám je ochotný ponúknuť svoju pozíciu.

„Richard Sulík dnes konečne urobil to, čo mal urobiť už oveľa skôr. Nenaťahujme však túto agóniu ešte ďalších desať dní. Igor Matovič nie je schopný vládnuť a musí skončiť na pozícii predsedu vlády ešte dnes,“ napísala Bihariová. Poukázala, že odchod Matoviča vo výzve, ktorú strana organizovala, podporilo za takmer dva týždne 30-tisíc ľudí. Podľa nej si Slovensko nezaslúži pokračovanie nekonečných vládnych hádok uprostred pandemickej krízy.

13:43 Predseda mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol, že po pondelňajšej tlačovej besede strany SaS nemôže spoločnosť čakať, že sa situácia najbližší týždeň zlepší. Hipš sa nečuduje, že pomoc obetiam pandémie tejto vláde trvá tak dlho, ak sa týždne nevedia dohodnúť na ukončení vládnej krízy. Podľa neho však nemá zmysel sa neustále hádať. Poukázal, že jeho strana naďalej pokračuje v projektoch pomoci školstvu či pre živnostníkov a občianske združenia. „Touto cestou sa vydala vláda na škodu nás všetkých. Porazenými z týchto hádok nemôžu nakoniec byť bežní ľudia. Zaslúžia si v tejto ťažkej dobe viac ako rozhádanú vládu,“ konštatoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:32 Bývalý poslanec za vládnu stranu Za ľudí a primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti napísal, že aj keď situácia eskalovala rýchlo, odchod Matoviča môže dať ľuďom nádej na normálne vládnutie. Je podľa neho potrebné „problém Matovič“ vyriešiť a vrátiť sa k príčetnému vládnutiu.

13:19 Na stole je viacero scenárov vývoja politickej situácie vo vládnej koalícii. Myslí si to sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, ktorý nevylúčil rekonštrukciu vlády vrátane odchodu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ani odchod strany Sloboda a Solidarita (SaS) z vlády. Najmenej pravdepodobnejším scenárom sú však podľa neho predčasné parlamentné voľby. „Predčasné voľby viacerým stranám vládnej koalície nevyhovujú z hľadiska potenciálnych strát, ktoré by v predčasných voľbách utŕžili,“ povedal pre agentúru SITA Slosiarik, ktorý si nateraz netrúfa odhadnúť, ktorý zo spomínaných scenárov je najpravdepodobnejší.

12:27 Návrh ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS)Richarda Sulíka na jeho a premiérov odchod z funkcií môže vyriešiť krízu v koalícii. Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Sulík v pondelok vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na odchod z funkcie s tým, že aj sám je ochotný ponúknuť svoju pozíciu. Podľa Mesežnikova je to najvážnejší okamih činnosti koalície, keďže doteraz SaS takto priamo požiadavku na odchod predsedu vlády neformulovala. „Je to návrh na riešenie situácie v koalícii, ktorý má niekoľko možností na pokračovanie. Napríklad, že súčasťou vlády ostanú všetky štyri politické strany len v inom personálnom zložení, alebo sa zmení stranícke zloženie vlády,“ vysvetlil politológ.

Na otázku, či je reálnejšie to, že sa premiér vzdá svojej funkcie, alebo to, že SaS odíde z vlády, nevedel odpovedať. „Je to veľmi ťažká otázka. Čo však môžeme predpovedať je, že nie je predvídateľné správanie Igora Matoviča, ktorý s danou ponukou môže za istých okolností súhlasiť, alebo ju odmietne,“ ozrejmil politológ.

12:08 Strana Za ľudí sa k situácii vo vládnej koalícii vyjadrí v pondelok na tlačovej konferencii o 15.00.

11:22 Sulík dal Matovičovi čas na odpoveď do stredy 24. marca, kedy má zasadnúť Republiková rada SaS a rozhodnúť o ďalšom postupe. Ak podľa jeho slov nedôjde k naplneniu tejto požiadavky, SaS odíde z vlády. Zároveň zopakoval, že v strane sú proti predčasným voľbám a nehlasovali by ani za prípadný pád vlády. „Pod Igorom Matovičom sa vládnuť nedá, preto ho vyzývame na odchod. Nespochybňujeme však, že post predsedu vlády patrí hnutiu OĽaNO, preto ak navrhnú relevantného kandidáta, napríklad ministra financií Eduarda Hegera, sme ochotní o tom rokovať,“ ozrejmil predseda SaS.

SAS: Stanovisko k aktuálnej koaličnej kríze
Podpredseda SaS a minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas tlačovej besedy strany Sloboda a Solidarita (SaS) k aktuálnej koaličnej kríze. Bratislava, 15. marec 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

11:09 Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) nie je schopný osobnostne, odborne a komunikačne viesť vládu počas tejto pandemickej situácie. Zároveň dodal, že sám je ochotný za týmto účelom ponúknuť aj svoju funkciu. „Po roku vlády je slovo chaos to, čo vystihuje vládnutie Igora Matoviča. Premiér rozdeľuje spoločnosť, je v konflikte s prezidentkou, vedcami, samosprávami či médiami,“ odôvodnil šéf SaS.

11:02 Naživo: Tlačová konferencia strany Sloboda a Solidarita (SaS) k situácii v koalícii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:28 Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom povedala, že pád vlády je najhoršia možnosť pre Slovensko. Zopakovala, že najlepším riešením koaličnej krízy je odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) zo svojich funkcií.

„Predčasné voľby sú najhoršou možnou alternatívou, keďže by to znamenalo návrat mafiánskych štruktúr, navyše v situácii, keď Slovensko čelí najväčšej kríze v podobe pandémie. Riešenie majú v rukách pán Matovič a pán Sulík. Chcem ich v tejto súvislosti poprosiť, aby odhodili svoje egá a odišli zo svojich funkcií,“ uviedla Remišová.

9:59 Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa ku kríze v koalícii vyjadria na tlačovej konferencii o 11.00.

9:38 Koaličné rokovania pokračujú, rozpory sa zatiaľ nepodarilo odstrániť. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matúš Bystriansky. Doplnil, že rokovania v rámci hnutia budú pokračovať dnes na úrovni poslaneckého klubu.

Ako ďalej priblížil, OĽaNO je proti predčasným voľbám. „V takejto situácii by predčasné voľby totiž viedli k návratu bezprávia a vlády mafie,“ doplnilo hnutie v stanovisku. Na záver dodalo, že si uvedomuje svoj podiel na zodpovednosti za koaličnú krízu, za čo sa ospravedlňuje. „Sme však presvedčení, že táto kríza nesmie viesť k predčasným voľbám, ale k zlepšeniu spolupráce v koalícii,“ uzavrelo hnutie.

9:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) v súvislosti s krízou vo vládnej koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárZa ľudí - Kiskova politická strana