Kočner a Zsuzsová komunikovali o kožných chorobách či zuboch a prokurátorom dali prezývky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 13. júla 15:52

Diskusie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej obžalovaných z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka o kožných chorobách alebo zuboch v aplikácii Threema boli šiframi.

Konštatuje to posudok vypracovaný Filozofickou fakultou Univerzity Komenského, ktorý v stredu prečítali na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Posudok sa zaoberá komunikáciou dvojice medzi septembrom 2017 a júnom 2018.

Prezývky Lipšica a Šufliarskeho

„Rovnaký jazykový kód u vysielateľa a prijímateľa je základnou podmienkou dorozumenia,“ konštatuje posudok. Ako príklad šifier uvádza napríklad pojmy „svrab“ alebo „sk…..ý akneovitý bolák“. Rovnako poukazuje napríklad na využívanie prezývok, napríklad Gambia/Gambíno (Daniel Lipšic, pozn. SITA) alebo Šuflík (Peter Šufliarsky).

„Vidieť, že účastníci boli navyknutí na používanie šifrovanej komunikácie,“ uvádza sa v posudku. Najväčšia intenzita šifier bola podľa posudku používaná v období od 15. do 22. februára 2018.

Zároveň posudok poukazuje na diskusiu o vypadávaní zubov, ktorú samotní aktéri spájali so smrťou iných osôb. Deň po zavraždení Jána Kuciaka 22. februára 2018 sa pritom v komunikácii objavila informácia „Jeden už naozaj vypadol“. „Môžeme hovoriť o realizácii prognózy smrti,“ skonštatovali autori posudku.

Kočner spochybnil posudok

Obžalovaný kočner v reakcii poukazoval na to, že posudok vyhotovili napríklad osoby zaoberajúce sa religionistikou, sociológiou alebo etnológiou.

Keby sa podľa neho komunikáciou z Threemy zaoberali napríklad jazykovedci, konštatovania v posudku podľa neho mohli byť úplne iné.

Jeden z autorov posudku Matej Karásek reagoval, že pravdepodobne ešte nikto na Slovensku nerobil znalecký posudok takéhoto druhu.

Pokiaľ ide o diskusie o kožných chorobách, obžalovaný Kočner uviedol, že trpí histamínovou intoleranciou, ktorej dôsledkom sú aj rôzne vyrážky na koži. „Mám lekárske správy, ktoré to preukazujú,“ uviedol.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 19. septembra. Súd tiež vytýčil termíny na október, november, december a tiež január 2023.

Opätovné prejednanie obžaloby

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Príprava vrážd prokurátorov

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovDušan KracinaJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPeter PaludaPeter ŠufliarskyTomáš Szabó
Firmy a inštitúcie Filozofická fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR