Kočner a Zsuzsová volali Lipšica „Gambino“, v ich komunikácii v Threeme sa spomína aj arcidiabol

SÚDY: Zasadnutie s Marianom K. v kauze motáky
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 24. januára 14:22

Na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v utorok pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Lipšic chcel zničiť Kočnera

Konkrétne sa na súde číta komunikácia z aplikácie Threema medzi obžalovanými Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Mimo iného sa dvojica zaoberá súčasným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, ktorý predtým pôsobil ako advokát. Obžalovaní ho v komunikácii označujú ako „Gambino“.

V marci 2018, teda v čase po vražde Jána Kuciaka, napísala Alena Zsuzsová Marianovi Kočnerovi, že Lipšic ho chce zničiť. „Je ešte vychcanejší, jak som si myslela,“ napísala obžalovaná.

Arcidiabol Šufliarsky

Dvojica tiež komunikovala o vtedajšom prvom námestníkovi generálneho prokurátora Pertovi Šuflirakom, Toho označili za arcidiabla, ktorý je nebezpečnejší ako ktokoľvek iný a tiež „zákerák a manipulátor“. V inej sprave Marian Kočner uviedol, že Šufliarsky by ho rád videl „v base“.

Okrem komunikácií navrhnutých prokuratúrou sa na súde prečítali aj komunikácie navrhnuté obžalovanou Zsuzsovou. Tie podľa nej majú dokazovať, že posudok vypracovaný Univerzitou Komenského, podľa ktorého s Kočnerom komunikovala v šifrách, nezodpovedá realite.

„Ja sa dnes vybranými správami snažím dokázať, že ide o klamstvo,“ vyhlásila obžalovaná. Zároveň opätovne odmietla, že by riešila nejaké objednávky vraždy.

V kauze prípravy vrážd prokurátorov čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Podľa prokuratúry zadal v roku 2017 Marian Kočner Alene Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Dôvodom bolo angažovanie sa dvojice v kauze Technopol. Alena Zsuzsová s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili.

Objednávku preto Andruskó zadal Dušanovi Kracinovi cez ktorého sa dostala k Darkovi Dragovičovi. Ten na príprave skutku spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iliom Weissom. Skutok však nakoniec nebol dokonaný.

V roku 2018 Marian Kočner následne oslovil Alenu Zsuzsovú vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách.

Alena Zsuzsová opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa, a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičDušan KracinaIlija WeissJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry