Kofi Annan dosiahol len ďalšiu krv, zúria aktivisti

Kofi annan
Kofi Annan podľa aktivistov nedosiahol nič viac, len ďalšie krviprelievanie. Foto: SITA/AP
Syria
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 11. júla (WEBNOVINY) – Sýrska opozícia v exile a aktivisti v Sýrii zaútočili na medzinárodného vyslanca Kofiho Annana a obvinili ho z rovnakého jednania s agresorom a s obeťami násilného konfliktu v Sýrii.

Viac ako štyri mesiace od vymenovania niekdajšieho generálneho tajomníka OSN za vyslanca v Sýrii Annan dokázal, že nie je schopný ukončiť násilnosti, ktoré si podľa pozorovateľov od začiatku povstania proti sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi v marci 2011 vyžiadali už 17 000 obetí, väčšinou civilistov, tvrdia aktivisti.

Ľudia sú nahnevaní a je zrejmé, že vyslanec je zaujatý,“ povedal člen opozičnej Sýrskej národnej rady Baššár al-Harakí pre agentúru AFP. „Čo dosiahol? Nič, len krv. Šokovalo nás, keď povedal, že do udalostí musí byť zapojený Irán, ktorý je spoločník vrahov,“ povedal.

Islamská republika bola blízkym spojencom damaského režimu zvlášť potom, ako Sýria, ako jediná arabská krajina, podporila Irán vo vojne proti Iraku v rokoch 1980-1988. Po stretnutí s al-Asadom v Damasku v pondelok Annan povedal, že rozhovory s al-Assadom v Damasku boli konštruktívne a otvorené.

Prerokovali sme potrebu ukončiť násilie a spôsoby a prostriedky, ako to spraviť. Dohodli sme sa na prístupe, ktorý teraz prednesiem ozbrojenej opozícii,“ povedal Annan. Zmienka o „ozbrojenej opozícii“ aktivistov veľmi nahnevala.

Annan hovorí o ozbrojenej opozícii, a pritom je to mafiánsky režim, ktorý útočí na ľudí,“ povedal aktivista žijúci v Damasku. Len realita prinútila ľudí, ktorí vyšli spočiatku do ulíc s kvetmi, uchopiť zbrane, povedal a dodal, že dnes nie je možné žiadať ľudí, aby odložili zbrane. „Medzinárodná komunita je rozpoltená, tak aký je osoh z Annana,“ pýta sa aktivista a dodáva, že ani humanitárna pomoc sa neuskutočnila a ľudia v mnohých oblastiach žijú v „horších podmienkach ako v dobe kamennej„.

Mnohí ľudia na internete nazývajú Annana rusko-iránskym vyslancom a navrhli, aby piatkový protest sa konal pod heslom „Annan, choď domov!„. Ďalší pripomínajú, že Annan zlyhal ako generálny tajomník OSN v Rwande, Iraku aj iných krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kofi Annan