Kohút je šéfom slovenského hokeja 100 dní, predstavil zmeny

Martin Kohút
Nový hokejový prezident Martin Kohút počas tlačovej besedy v rámci volebného kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Bratislava, 17. jún 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Martin Kohút je už vyše sto dní vo funkcii prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Po viac než troch mesiacoch od júnového kongresu SZĽH 45-ročný podnikateľ zhodnotil uplynulé obdobie.

Vždy som tvrdil, že zväz by nemal byť len riadiacou organizáciou hokeja. Hlavne by mal byť organizáciou, ktorá poskytuje služby a robí podporu hokejovému hnutiu na všetkých úrovniach. Uskutočnili sa už štyri zasadnutia výkonného výboru. Úvod bol trochu rozpačitý, mnohí sme sa ani nepoznali a mali sme rôzne názory na to, ako by sa mal zväz prezentovať. Najväčší problém bol v tom, že mnohí sme si ešte nedôverovali. Dnes môžem s istotou povedať, že túto počiatočnú situáciu sme už zvládli na výbornú. Výkonný výbor už nie je ihriskom klubových alebo individuálnych záujmov, ale je miestom, kde všetkých zaujíma jediná vec – práca pre slovenský hokej,“ skonštatoval Martin Kohút počas štvrtkovej tlačovej konferencie v Bratislave.

Nedostatku financií sa neobáva

Jednou z významných zmien sú dotácie na podporu mládeže, ktoré pre rok 2016 vzrástli na sumu vo výške 1 820 000 eur. Je to nárast o viac než 30 percent oproti roku 2015. Ďalšou zmenou je nárast počtu mandátnych trénerov, ktorých budeme podporovať v aktuálnej sezóne. Vlani ich bolo asi 80, dnes ich je 107. V súvislosti s registračným a prestupovým poriadkom chceme zaviesť elektronickú matriku, a tým výrazne zvýšiť efektívnosť činností, ktoré sa realizujú v hnutí. Verím, že to výrazne uľahčí prácu ľuďom, ktorí pracujú v kluboch,“ skonštatoval michalovský rodák Kohút a pokračoval:

Púšťame sa do dvoch projektov. Pokračujeme v úspešnom projekte ‚Deti na hokej‘, na ktorom sa zúčastnilo viac než 2500 detí a 300 sa zapojilo do tréningového procesu. Druhým projektom je prestavba zimných štadiónov v mestách na multifunkčné centrá pre rodiny. Okrem štadiónov v Košiciach a Bratislave nemáme štadióny, ktoré by boli vhodné pre medzinárodné podujatia. Prostredníctvom listu som kontaktoval primátorov a starostov s výzvou, aby do konca októbra predkladali svoje plány – akým spôsobom by chceli realizovať zmeny. Zväz to nemôže robiť z vlastnej iniciatívy, keďže štadióny sú v správe miest. Budeme čakať na odpovede. Tento list spustil lavínu stretnutí; vidíme, kto je aktívny. Veríme, že tento projekt sa naštartuje a čoskoro pôjdeme zháňať peniaze na to, aby sme sa pohli vpred.“ Martin Kohút sa neobáva nedostatku finančných prostriedkov: „Keď postavíte dobrý biznis model, prídu aj partneri. Je to o tom, aby sme našli modely a aby nám pomohol či už štát, alebo nájdeme investorov, pre ktorých to bude win-win biznis.“

Najkvalitnejších trénerov chcú dať k deťom

Nástupca Igora Nemečka, ktorého funkčné obdobie sa skončí v júni 2019, cíti zo svojej pozície aj záväzok. „Šport na Slovensku je naozaj veľmi dôležitý. Celkový počet divákov, ktorí v priebehu jednej sezóny prídu na hokejové štadióny, je viac než 1,2 milióna. V televízii je to 60 miliónov. Na Slovensku sa v priebehu sezóny uskutoční viac než 4000 hokejových zápasov. Nie sú to len čísla, ale pre nás aj obrovský záväzok. Hokej v minulosti veľakrát postavil krajinu na nohy. Je to niečo, čo nám dáva nielen zodpovednosť a česť, ale aj povinnosť pracovať pre slovenský hokej tak, aby sa posunul vpred.

Jedným z cieľov je tiež zmena pohľadu v súvislosti s trénermi: „Chceme tých najkvalitnejších trénerov dať k deťom. Tam sa tvoria základy, akým spôsobom sa rozvíja talent dieťaťa. Dnes sa všetci snažia dostať do A-tímov, no my chceme tých najkvalitnejších trénerov s najlepším vzdelaním dostať do prípravok a k mládeži. K dospelým zas dať priestor hráčom, ktorí prichádzajú zo zahraničia, končia kariéru a nemajú to vzdelanie. Tam to už nie je o výchove a pedagogike, ale skôr o motivácii, herných systémoch.“

Prezident SZĽH ponúkol aj svoj pohľad na dianie na prebiehajúcom Svetovom pohári v Toronte, domáca reprezentácia Kanady po prvom finálovom stretnutí vedie nad tímom Európy 1:0. Generálnym manažérom Európanov je Miroslav Šatan; Kohút sa netajil tým, že by ho chcel dosadiť do identickej funkcie aj pri slovenskom národnom tíme: „S Mirom sme naďalej v kontakte a komunikujeme spolu. Výkony a výsledky Európy pre mňa neboli až takým prekvapením. Videl som prípravu a komunikáciu v tom tíme, bola to systematická práca a tá, pri troche šťastia, vždy prinesie úspech.“

I. liga získala strategického partnera

Šéf riadiaceho orgánu Tipsport ligy Pro-Hokeja Richard Lintner zhodnotil úvod nového ročníka najvyššej dlhodobej súťaže. „V rámci plánu zvyšovania návštevnosti Tipsport ligy sa môžeme pochváliť tým, že počas prvých siedmich kôl sa návštevnosť zdvihla zo 62 200 na 70 200. Myslím si, že je to dobrý štart aj v súvislosti s tým, že sme začali o niečo skôr, v takom nehokejovom období,“ povedal bývalý slovenský reprezentant a aj on sa pristavil pri Svetovom pohári: „Som presvedčený, že Európa zvíťazí v zápase číslo dva a už sa chystám na tretí finálový duel.

Po verejne vyhlásenom výberovom konaní nastúpil v júli do funkcie generálneho sekretára SZĽH Miroslav Valíček. „Je to človek s hlbokou znalosťou hokejového prostredia a vynikajúcimi organizačnými a manažérskymi skúsenosťami,“ povedal Martin Kohút. Zmenu si vyžiadal aj organizačný aparát zväzu, ktorý je po novom postavený na piatich pilieroch a ich lídroch. Riaditeľom súťaží a rozvoja regiónov sa stal Róbert Pukalovič, ktorý pôsobil do júla ako generálny sekretár. Ekonomickým riaditeľom je naďalej Vladimír Baluška, riaditeľom reprezentačného oddelenia Igor Andrejkovič, riaditeľkou projektov Diana Kosová a novým marketingovým riaditeľom Vladimír Janček. „Posledných 100 dní bolo obdobím zmeny organizácie a kultúry práce SZĽH. Najbližších desať mesiacov bude pre zväz najmä obdobím prípravy rozvojových projektov hnutia, ktoré chceme v najbližších troch rokoch implementovať do života a rozvoja celého hnutia,“ uviedol Martin Kohút.

Šéf SZĽH pripomenul, že nielen najvyššia dlhodobá súťaž Tipsport liga, ale už aj druhá v hierarchii Budiš I. liga má od novej sezóny 2016/2017 strategického partnera. „Značka Budiš zavíta do regiónov, ktoré nie sú na extraligovej mape a pozdvihne úroveň hokeja v druhej najvyššej súťaži nepochybne vyššie. Po prvý raz v novodobej histórii sme zabezpečili veľkého partnera, ktorý poskytol tejto súťaži svoje meno. Trvalo to 23 rokov,“ skonštatoval Kohút. „V spojení s hokejom chce naša spoločnosť prispieť k tomu, aby sa v krajine bohatej na kvalitnú vodu rozvíjala aj kvalita života, ktorej súčasťou je šport,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Slovenské pramene a žriedla, a. s. Andrej Hronský. Partnerstvo je zatiaľ na jednu sezónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KohútRichard LintnerVladimír Baluška
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja