Kolega zavraždenej novinárky Marinovovej žiada celoeurópske vyšetrovanie

Viktorija Marinovová
Viktorija Marinovová. Foto: www.facebook.com.

SOFIA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Bulharský investigatívny novinár, ktorý spolupracoval so zavraždenou bulharskou novinárkou Viktorijou Marinovovou, žiada, aby okolnosti jej úmrtia vyšetrovali nielen bulharské orgány, ale aj zahraniční experti z Európskej únie.

Chceme, aby boli súčasťou vyšetrovania aj nezávislí európski vyšetrovatelia, pretože sme presvedčení o tom, že bulharskí predstavitelia sú súčasťou zločineckej scény v tejto krajine,“ povedal v pondelok šéf investigatívnej webstránky Bivol.bg Assen Jordanov.

Jordanov nespochybňuje vyjadrenia bulharskej polície, podľa ktorej zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Marinovovú zabili v súvislosti s jej novinárskou prácou. Pripomína však, že táto novinárka sa púšťala do tém, v ktorých sa iní novinári báli rýpať. Venovala sa predovšetkým podvodom pri využívaní eurofondov v Bulharsku.

Posledný článok

Jej posledný článok sa týkal stavebných spoločností zapojených do projektov infraštruktúry financovaných z prostriedkov EÚ, ktoré mali pod palcom miestne úrady. Smerodajná pre vyšetrovanie Marinovovej vraždy by mohla byť aj jej posledná reportáž pre TVN, lokálnu televíznu stanicu v meste Ruse, ktorú táto novinárka vlastnila.

Reportáž sa týkala okolností zatknutia rumunského novinára Attilu Bira a jeho bulharského kolegu Dimitara Stojanova zo spomínanej stránky Bivol.bg.

Oboch novinárov, ktorí dlhodobo pracujú na téme zneužívania európskych fondov bulharskými úradmi, zatkli v septembri za dramatických okolností na poli na juhozápadnom okraji bulharskej metropoly Sofia. Na toto miesto obaja prišli na základe tipu od ich informátora a našli tam veľa tašiek plných papierových dokumentov, z ktorých niektoré horeli, iné tleli, ale niektoré boli pomerne zachované.

Vzápätí k nim však pristúpili bulharskí policajti, nasadili im putá a odviezli ich na policajnú stanicu. Jediné vysvetlenie, ktoré novinárom poskytli, bolo to, že ich museli zatknúť za účelom ich identifikácie.

Vražda Marinovovej

Marinovovú v sobotu surovo zbili, znásilnili a zavraždili v meste Ruse, jej telo našli ležať v parku pri Dunaji. Bulharský minister vnútra Mladen Marinov hneď v prvej reakcii vyhlásil, že vražda nemala s novinárkinou prácou nič spoločné. „Je to o znásilnení a vražde,“ povedal. Nie všetci však oficiálnej verzii veria.

Vraždu bulharskej novinárky odsúdili aj viacerí zahraniční predstavitelia, na expresné a dôkladné vyšetrenie tohto prípadu vyzvalo v pondelok napríklad nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Najprv Malta, potom Slovensko a teraz Bulharsko. Je neakceptovateľné, že v Európe vraždia stále ďalších novinárov,“ vyhlásil v pondelok europoslanec za nemeckých Zelených Sven Giegold, pričom narážal na vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorú zabili v októbri minulého roku, a slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý prišiel o život spolu so svojou snúbenicou vo februári tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktorija Marinovová