Kolégium by sa malo zaoberať Harabinom, môže prísť o funkciu

Harabinove hry
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na tlačovej besede, ktorú nazval "Ukončenie mediálno-spravodajskej akcie Daniela Lipšica a jeho dôsledky pre spoločnosť." Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu (NS) SR by sa malo zaoberať spornými rozhodnutiami senátu pod vedením Štefana Harabina. Myslia si to predstavitelia združenia Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková a Dušan Čimo.

Členovia by si podľa Čima mali položiť otázku, či z pohľadu zachovania primeranej miery dôveryhodnosti najvyššieho súdu je žiaduce, aby takáto osoba bola na čele ich kolégia. Čimo pripomenul, že členovia tohto kolégia Harabina zvoli za predsedu pred rokom a tak ďalšie prípadné rozhodnutie bude závisieť od miery ich reflexie.

Skloňuje sa aj prípadné disciplinárne konanie

V súvislosti s dvomi diskutovanými rozhodnutiami Harabinovho senátu sa spomína aj prípadné disciplinárne stíhanie. V jednom prípade jeho senát rozhodol, že rozsudok vydaný sudcom právoplatne odsúdeným v Čechách za jazdu pod vplyvom alkoholu je nezákonný.

Na Slovensku to bol v tom čase iba priestupok a tak o talár neprišiel, čo Harabin považuje za nesprávne. V druhom prípade Harabinov senát oslobodil policajta odsúdeného za korupciu. Dôvodom bolo, že prípad riešila inšpekcia ministerstva vnútra. Tú Harabin spochybňuje.

Javorčíkova uviedla, že v zákone o sudcoch je disciplinárne previnenie – svojvoľné rozhodnutie sudcu. Podať návrh na disciplinárne stíhanie môže aj šéfka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.

V kolégiu je šestnásť sudcov

„Je na ich rozhodnutí posúdiť, či posledné rozhodnutia nespĺňajú znaky takéhoto previnenia,“ dodala. Čimo upozornil, že v týchto prípadoch rozhodovali senáty. Disciplinárne konanie môže byť teda problém, lebo to „zaváňa princípom kolektívnej viny“.

Funkcia predsedu kolégia na NS SR je jedna z najvyšších funkcií v súdnictve. Obsadzovaná je priamou voľbou členov tohto kolégia. Podľa informácií Denníka N je v kolégiu momentálne šestnásť sudcov plus jeden na stáži.

Podporou pri prípadnom odvolávaní by si Harabin mohol byť určite istý piatimi. Za odvolanie by určite hlasovali tiež piati. Časť zvyšných sudcov doposiaľ mlčky predsedu tolerovala, ale stopercentne sa na nich spoľahnúť nemôže, pripomína denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela ŠvecováDušan ČimoŠtefan HarabinTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR