Kolíková chce pomôcť väzňom vrátiť sa do bežného života, vďaka projektu sa ministerstvu darí znížiť riziká ich sociálneho vylúčenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mária Kolíková
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne SITA/Jana Birošová

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) chce projektom s názvom Šanca na návrat pre odsúdených pomôcť väzobne stíhaným vrátiť sa do bežného života. Projektom počas jeho implementácie prešlo 2 500 odsúdených.

Do projektu sa zapojilo 12 žien

Ministerka ho chce pre jeho prínosy rozšíriť do všetkých ústavov. Projekt vznikol z iniciatívy Zboru väzenskej a justičnej stráže a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Šéfka rezortu pri príležitosti zavádzania projektu do praxe navštívila Ústav na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová. V tomto ústave prešlo projektom 102 odsúdených.

V súčasnosti je do programu zapojených 12 odsúdených žien. Informoval o tom Peter Bubla z Tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti v tlačovej správe.

„Ešte ako vyučujúca Právnickej fakulty Trnavskej univerzity som spolu so študentmi práva rozbiehala práve v tomto ústave projekt na oboznamovanie sa odsúdených s právom. Poznám tento ústav a teším sa, že je zapojený do tohto, ale aj do ďalších projektov,“ uviedla ministerka Kolíková.

Výchovno-vzdelávacie aktivity

Zároveň dodala, že sa chce usilovať, aby sa takéto aktivity rozšírili do všetkých ústavov na Slovensku a boli ich trvalou súčasťou.

„Ako spoločnosť musíme zmeniť náš prístup k väzenstvu a odsúdeným. Doteraz bol tento prístup spojený skôr s potrebou oddeliť ľudí, ktorí spáchali trestné činy od ostatnej spoločnosti a vôbec sa akoby nemyslelo na to, že títo ľudia sa predsa raz vrátia späť. Musí nám záležať na tom, aby títo ľudia boli motivovaní a pripravení vrátiť sa do spoločnosti a riadne sa do nej začlenili, aby nepáchali ďalej trestnú činnosť,“ uviedla Kolíková.

Výchovno-vzdelávacie aktivity v rámci projektu absolvujú odsúdení v rámci výstupných oddielov tri až šesť mesiacov pred ukončením trestu odňatia slobody.

Prípava na život na slobode

Odsúdení sa učia rôznym praktickým veciam, ktoré im majú zjednodušiť návrat a začlenenie sa do bežného života. Často ide o odsúdených, ktorí sa pre dlhoročný pobyt za mrežami nestretli napríklad s menou euro v bežnom živote, nepoznajú mobilný telefón či dotykovú obrazovku. S pomocou lektorov píšu životopisy, tvoria svoj vlastný mesačný rozpočet alebo sa pripravujú na pracovný pohovor.

Vďaka projektu sa podľa rezortu spravodlivosti darí znížiť riziká sociálneho vylúčenia odsúdených, zvýšiť kompetencie pri uplatnení sa na trhu práce, aj minimalizovať riziká opakovaného páchania trestnej činnosti.

Odsúdeným sa venujú psychológovia, sociálni pracovníci či sociálni metodici z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Odsúdení pozitívne vnímajú formu práce, podporu na plynulý prechod do občianskeho života.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mária KolíkováPeter Bubla
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže