OĽANO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej, podľa Sulíka je celá kauza „obrovsky nafúknutý humbuk“

KOLÍKOVÁ: Vyšetrenie pokusu o samovraždu Milana L.
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 7. mája, 19:19

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), na ktoré nedostali odpovede. Pre agentúru SITA to uviedol šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

„Samozrejme, nebudeme hlasovať s opozíciou, bolo by to porušenie koaličnej zmluvy. Ako protikorupčné hnutie ale budeme žiadať, aby sa objasnili všetky podozrenia z konfliktu záujmov a rodinkárstva,“ podotkol Šipoš. Podporu Kolíkovej vyjadrila aj strana Sloboda a solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina.

SaS stojí za Kolíkovou

Predsedníčka klubu strany Slobody a solidarita (SaS) Anna Zemanová doplnila, že na poslaneckom klube sa s ministerkou rozprávali o veciach, ktoré sú uvedené v návrhu na jej odvolanie. Podľa nej dostali dostatočné odpovede.

Zemanovej slová potvrdil aj líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý zopakoval, že strana stojí za Máriou Kolíkovou. „Celá kauza je obrovsky nafúknutý humbuk,“ uviedol pre médiá šéf liberálov. Ak by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) „nepodržalo“ Kolíkovú vo funkcii ministerky, považoval by to za porušenie koaličnej zmluvy a dobrých vzťahov.

V ničom nepochybila

Šéfka rezortu spravodlivosti sa vo štvrtok 6. mája zúčastnila na poslaneckom klube hnutia Sme rodina. Odpovedala tam na otázky poslancov k podnikaniu jej rodinnej firmy.

Ako uviedla v stanovisku pre agentúru SITA, ktoré poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti, považuje za prirodzené prísť na poslanecké kluby a vyjadriť sa k dôvodom uvádzaným v návrhu na jej odvolanie.

Mária Kolíková dodala, že je pripravená spolupracovať s každým, kto má otázky. Skonštatovala však, že tieto stretnutia nepovažuje za hľadanie pravdy. Myslí si, že pravda je jedna a tá je jednoznačná.

„Ja som v ničom nepochybila, neviem o žiadnej vine, ktorú by som mala. Keď na také niečo prídem, som pripravená sa tomu postaviť čelom. Poslancom, poslankyniam Sme rodina som odpovedala na všetky otázky, ktoré som dostala,“ uzavrela Kolíková.

Mimoriadna schôdza bude v pondelok

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu na post ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti.

„Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,“ uviedli. Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe.

„Mária Kolíková je bez akýchkoľvek pochybností spoluvlastníčkou firmy MK Real, s.r.o. Ďalšími spoluvlastníkmi tejto firmy sú brat a matka ministerky a konateľkou je nevlastná sestra ministerky. Konateľka bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru takmer 16-tisíc eur, ktoré patrili majiteľom bytov v bytových domoch v Moste pri Bratislave, ktoré spravovala rodinná firma Kolíkovcov MK Real, s.r.o.,“ doplnili poslanci v návrhu.

Kolíková nemá obavy

Ministerka spravodlivosti nemá obavy, že by jej bola vyslovená nedôvera. Povedala to v piatok médiám v parlamente. Dodala však, že odvolávanie nie je príjemná záležitosť a nemôže povedať, že si to užíva. Radšej by sa podľa svojich slov venovala súdnej mape alebo tomu, ako implementovať zákon o obetiach trestných činov.

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej má byť Kolíková odvolávaná z funkcie, sa uskutoční v pondelok 10. mája so začiatkom o 10:00. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

„Samozrejme, treba sa venovať všetkým otázkam, ktoré majú poslanci na ministra. Myslím, že je to základ parlamentnej demokracie a zodpovednosti exekutívy voči parlamentu,“ doplnila.

Na otázku, či má deklarovanú podporu od OĽaNO, keďže nemá obavu o výsledok, uviedla, že je tu návrh opozície na vyslovenie nedôvery a na to by musela byť primeraná väčšina, aby za to zahlasovala. „Takže nie, nemám obavu, že by mi bola vyslovená nedôvera,“ dodala.

Hnutie OĽaNO nepresvedčila

Mária Kolíková nepresvedčila hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Dodal, že sa zhodli so stranou Za ľudí, že vypracujú dokument s nezodpovedanými otázkami. O tejto situácii chcú diskutovať aj s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽaNO). Šipoš zároveň potvrdil, že nebudú hlasovať s opozíciou pri odvolávaní ministerky.

Podľa Šipoša sa jej na štvrtkovom poslaneckom klube pýtali na medializované informácie o jej firmách a firmách jej rodinných príslušníkov.

„Keďže sme protikorupčné hnutie a sľúbili sme, že budeme strážiť spravodlivosť a obnovíme dôveru v právny štát, nemôžeme sa tváriť, že pri ministroch našej koalície sa na to budeme pozerať inak, ako keď sme boli v opozícii,“ doplnil.

Príliš veľa otáznikov

„Ministerka klub nepresvedčila a po trojhodinovej rozprave všetci zúčastnení skonštatovali, že im jej vysvetlenia nepostačujú,“ podotkol. Šipoš verí, že ministerka vysvetlí všetky veci jasne a dôveryhodne, aby nikto nemal pocit, že na Slovensku je niekto rovný a rovnejší.

Podľa Šipoša je okolo budovy, kde sídli ministerstvo spravodlivosti, príliš veľa otáznikov. „Je tam veľa nejasností a dátumov, ktoré nesedia,“ priblížil.

Boli by radi, keby zodpovedala ich otázky čo najskôr. Nechcú hrať žiadne zákulisné hry. Chceli by, aby bolo všetko vyriešené do konca budúceho týždňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária KolíkováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí