Kolíková podpísala návrhy na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcov zadržaných počas akcie Víchrica

VLÁDA: Rokovanie 34. schôdze
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podpísala návrhy na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcom Jozefovi K. z Najvyššieho súdu SR (NS SR) a Otílii D. z Okresného súdu (OS) Bratislava I. Ide o sudcov zadržaných v rámci medializovanej akcie Víchrica.

Niektoré mená figurovali aj v akcii Búrka

„V prípade ostatných sudcov nateraz takýto postup nie je otázkou dňa, keďže ide o sudcov, ktorí majú buď prerušený výkon funkcie sudcu, respektíve majú pozastavený výkon funkcie ešte na základe predchádzajúcej akcie Búrka,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Víchrica zadržali právnika Zoroslava K., bývalú podpredsedníčku NS SR Jarmilu U., bývalého šéfa Okresného súd Bratislava III Davida L., sudkyne OS BA I Katarínu B. a Otíliu D., a sudcu NS SR Jozefa K. Dôvodom sú podľa medializovaných informácií podozrenia z korupčnej trestnej činnosti.

Šikuta Kolíkovej rozhodnutie odobril

Predseda NS SR Ján Šikuta považuje rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vo veci konať za mimoriadne dôležité. Šikuta zároveň poukazuje na urgentnú potrebu dostať zo súdneho systému ľudí, u ktorých sa preukáže, že sa spreneverili etickým princípom, ako aj zásadným hodnotám sudcovskej morálky.

Na druhej strane pevne verí a dúfa, že aktuálna situácia neodradí hodnotovo pevných ľudí, aby do systému súdnictva vstúpili, a tým výraznou mierou prispeli k tak žiaducej očiste justície. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ŠikutaJarmila UrbancováMária KolíkováPeter BublaZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNAKA Národná kriminálna agentúra