Kolíková považuje zrušenie obvinení za nešťastné, sporný paragraf chce zúžiť v rámci novely Trestného poriadku

Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je pripravená v rámci novely Trestného poriadku zúžiť paragraf 363.

Uviedla to vo štvrtok pre médiá v súvislosti s tým, že Generálna prokurátora SR (GP SR) zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež obe obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Využila pri tom práve paragraf 363.

Chce zúžiť paragraf 363

„Ja som bola pripravená v rámci tejto novely Trestného poriadku, ktorá už je dlhodobo avizovaná, dať práve túto právnu úpravu,“ povedala Kolíková. Úprava by bola koncipovaná tak, že by vymedzila tie rozhodnutia, na ktoré by sa ten negatívny pokyn nemal vzťahovať. „Ten paragraf 363 by sme tak zúžili, že by tam nebola možnosť preskúmavať otázku, či vznesením obvinenia alebo začatím trestného stíhania mal byť porušený zákon,“ pokračovala.

Ministerka si myslí, že by bolo dobré, ak by k takémuto zúženiu paragrafu 363 Trestného poriadku došlo. Nedochádzalo by tak k pnutiu medzi jednotlivými inštitúciami, konkrétne medzi prokuratúrami.

Nechce znevažovať prokuratúru

Podľa Kolíkovej je veľmi osobité, že GP SR má túto možnosť voči špeciálnej prokuratúre. „Pri vyhodnocovaní dôkazov zo skutkovými podstatami niektorých trestných činov jednoducho môže dôjsť k odlišným názorom zložiek prokuratúry. Ja si myslím, že je nešťastné, že dochádza k situácii, keď generálna prokuratúra vyhodnocuje otázku vznesenia obvinenia alebo začatia trestného stíhania zo strany špeciálnej prokuratúry,“ skonštatovala Kolíková.

Kolíková nechcela v aktuálnych prípadoch zrušenia obvinení znevažovať generálnu prokuratúru. Myslí si však, že je nešťastné, že GP SR zrušila tieto rozhodnutia, a to aj v prípade kauzy Gorila. „Ja som tú vec videla a posúdila som, že podľa mňa tam je na mieste, aby trestné stíhanie bolo. Zjavne tu máme iný názor,“ dodala s tým, že vo veci nekomunikovala s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dana ArpášováJaroslav HaščákĽubomír ArpášMária KolíkováVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRSIS Slovenská informačná služba