Kolíková riešila so spravodajcami Benátskej komisie Najvyšší správny súd, potrebný je pre obnovu dôvery v súdnictvo

Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Spravodajcovia Benátskej komisie sa s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (nom. SaS) rozprávali o Najvyššom správnom súde SR (NSS SR) a jeho disciplinárnych právomociach voči právnickým profesiám. Zástupcovia komisie sú na pracovnej návšteve v Bratislave od 9. septembra.

Počas dvoch dní sa stretli aj so zástupcami rezortu spravodlivosti, predstaviteľmi Súdnej rady SR, NSS SR, Ústavnoprávneho výboru NR SR, Slovenskej advokátskej komory (SAK) či mimovládnych organizácií. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR).

Hovorili aj o kritériách

Ministerka Kolíková so spravodajcami Veronikou Horrerovou, Nicom Alivizatosom a Grigorim Dikovom diskutovala o viacerých zmenách v spojitosti s fungovaním NSS SR. Na začiatok ozrejmila potrebu vzniku tejto novej súdnej inštitúcie.

Ministerka zdôraznila, že vznik NSS SR hodnotí ako veľmi prínosný a potrebný pre celkovú očistu a obnovu dôvery v súdnictvo. Hovorili spolu aj o kritériách disciplinárneho konania nastavených SAK a o tom, ako by sa dalo pomôcť so zlepšením kredibility a znížením nerovností v takýchto konaniach.

Detailné riešenie pre disciplinárne konania

Členovia komisie si od ministerky spravodlivosti vypočuli navrhované detailné riešenia pre disciplinárne konania jednotlivých právnických profesií na NSS SR, či už pri menších porušeniach alebo aj v závažných prípadoch, keď hrozí odňatie licencie.

Pracovná návšteva s ministerkou spravodlivosti a zástupcami MS SR sa uskutočnila v nadväznosti na žiadosť Kolíkovej, ktorú adresovala Benátskej komisii a ktorou ju požiadala o stanovisko k otázkam týkajúcim sa organizácie právnického povolania v Slovenskej republike.

Stanovisko bude v októbri

Reagovala tiež na úlohy NSS SR pri disciplinárnych konaniach proti predstaviteľom právnických profesií. Prijatie stanoviska Benátskej komisie k danej problematike je plánované počas jej plenárneho zasadnutia v polovici októbra 2021.

Benátska komisia poskytuje právne poradenstvo v podobe stanovísk k návrhom právnych predpisov alebo k už platným právnym predpisom, ktoré jej boli predložené na posúdenie. Vypracováva štúdie a správy o aktuálnych otázkach. Názory, pripomienky či návrhy obsiahnuté v záverečnom stanovisku Benátskej komisie nie sú záväzné, ale majú vysokú odbornú úroveň a sú chápané ako nestranný názor nezávislých expertov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNajvyšší správny súd SR