Koľko času tráviš pozeraním sa na obrazovku? Pravdepodobne je to priveľa...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Smartphone_pixabay.com_.jpg
pixabay.com

Facebook, aplikácie, Snapchat – je veľa možností, ako môžu znudení dospievajúci či deti tráviť čas so svojimi smartfónmi. Podľa jednej nedávnej štúdie dospievajúci trávia takmer deväť hodín denne „konzumovaním médií“. Veril by si tomu?

A deti vo veku osem až 12 rokov takto trávia až šesť hodín denne.

Povedzme, že priemerný tínedžer sa prebudí o 7. hodine ráno a do postele ide po 10. hodine – to znamená, že deväť zo svojich 15 hodín bdenia trávi pri telefóne, počítači a tablete. Ten zvyšok je pravdepodobne v škole.

Výskum je dôležitý najmä preto, lebo svetlo, ktoré vychádza z obrazovky, mení spôsob, akým mozog človeka pracuje. V jednej štúdii výskumníci prišli na to, že pokiaľ sa malé deti stali závislé na smartfónoch a tabletoch, mohlo to ovplyvniť ich schopnosť sústrediť sa a vybudovať si veľkú slovnú zásobu.

Televizor_dieta_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Podľa Dr. Victorie Dunckleyovej, psychiatričky z Los Angeles, doba, ktorú mladí trávia pri obrazovkách vedie k „preťaženiu zmyslov, nedostatku osviežujúceho spánku a k nadmernému preťaženiu nervového systému.“ Nazýva to „Syndróm elektronickej obrazovky“. Napríklad tínedžeri trávia väčšinu tohto času sledovaním sociálnych sietí, čoho dôsledkom je zvyšujúci sa problém s depresiou.

Modré svetlo, ktoré vydávajú obrazovky smartfónov, môže pomýliť náš mozog a zabrániť mu v produkcii melatonínu, človek je potom roztržitý, ťažšie zaspáva a zvyšuje sa riziko obezity, ako aj rakoviny prsníka a prostaty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia