Koľko minie priemerná rodina na kultúru či rekreáciu? Porovnali výdavky Slovákov s krajinami EÚ

Kino, lístky, platba
Foto: ilustračné, Getty images

Priemerná slovenská domácnosť, ktorá disponuje mesačným rozpočtom približne 1 500 eur, minula v uplynulom roku na kultúru do 150 eur mesačne. Podľa aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat boli na Slovensku výdavky na rekreáciu a kultúru minulý rok na úrovni 9,8 percenta, pričom od roku 2007 rástli ako v jednej z mála európskych krajín.

Najviac na kultúru míňajú v Dánsku

V tlačovej správe o tom informovala Lenka Buchláková zo spoločnosti Fingo.sk. V prípade krajín Európskej únie (EÚ) od roku 2007 klesajú výdavky domácností na kultúru a rekreáciu. Európania minuli na tieto účely za rok 2019 viac ako 710 miliárd eur.

V prepočte to vychádza na 1 400 eur ročne na jedného obyvateľa. Najviac na kultúru míňajú v Dánsku, a to viac ako 12 percent z celkových mesačných výdavkov.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že tretina mladých ľudí vo veku 16 – 24 rokov si na Slovensku nemôže z finančných dôvodov dovoliť kultúrne a športové aktivity. Na Slovensku za vlaňajšok zo všetkých pracovníkov v kultúrnom priemysle bola až tretina samostatne zárobkovo činná. „To znamená, že ich príjmy sú nepravidelné a práve tento výpadok v čase koronakrízy nevedia pokryť. Mnohí sa dostávajú na pokraj existenčných problémov,“ dodala Buchláková.

Jedny z najvyšších nákladov na bývanie

V porovnaní s krajinami EÚ mali Slováci za rok 2019 jedny z najvyšších nákladov nielen na bývanie, ale aj na potraviny a nealkoholické nápoje. Pri pohľade o niekoľko rokov späť sa však za posledných desať rokov výdavky na bývanie a energie mierne znížili.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lenka Buchláková