Koľko pracujeme na jeden 20-eurový nákup? Tu je odpoveď

Potraviny
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 22., júna (WEBNOVINY) – Priemerne zarábajúci Slovák (839 eur) pracuje na jeden dvadsať eurový nákup o štvrť hodinu kratšie ako pred rokom. Menej hodín ako vlani musíme odpracovať, aj ak si chceme kúpiť nový televízor či natankovať plnú nádrž 95-oktánového benzínu.

„Ceny tovarov a služieb v našich obchodoch zaznamenávajú už od začiatku minulého roka stagnáciu alebo dokonca aj mierny medziročný pokles,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová. Slovenské domácnosti tento pokles nevnímajú. „Až tri pätiny si myslia, že ceny sa vlani zvýšili,“ hovorí Glasová.

Na 100-eurový nákup makáme dva dni

Priemerne zarábajúci Slovák pracuje kvôli bežnému 20-eurovému nákupu potravín tri hodiny a 50 minút. Za jednu dvadsať eurovú bankovku si do nákupného košíka môžeme vložiť napríklad múku, chlieb, mäso a mäsové výrobky, mlieko, maslo, syr, vajcia, ale aj čokoládu či pivo.

Na väčšie nákupy musíme v práci odmakať viac. „Ak v potravinách na nákup minieme 50 eur a zarábame priemernú mzdu, znamená to, že v práci musíme stráviť deväť a pol hodiny,“ povedala Glasová. Kvôli sto eurovému nákupu musí priemerne zarábajúci Slovák pracovať viac než dva dni.

Priemerná mzda je však pre mnohých Slovákov len nedosiahnuteľným snom. „Ľudia zarábajúci 500 eur v hrubom musia kvôli 20-eurovému nákupu potravín stráviť v práci až zhruba šesť a pol hodiny,“ vraví Glasová.

A tí, ktorých zárobok sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy to majú ešte ťažšie. „Aby mohli v supermarkete minúť ‚dvacku‘, musia odpracovať až osem a pol hodiny,“ povedala Glasová.

Za osem dní zarobíme na chladničku

Naše rodinné rozpočty však nezaťažujú iba potraviny. Motoristi za natankovanie plnej nádrže (50 litrov) 95-oktánového benzínu zaplatia v priemere 66 eur, teda zhruba o šesť eur menej ako pred rokom.

Nižšie ceny ropy viedli k tomu, že zatiaľ čo teraz priemerne zarábajúci Slovák potrebuje na natankovanie plnej nádrže stráviť v práci 12 a pol hodiny, tak pred rokom to bolo až 14 hodín.

Menej musíme odpracovať, aj ak si chceme domácnosť vybaviť novým televízorom. Kým pred rokom to bolo osem dní, teraz je to sedem. „Kúpa novej chladničky nás ‚stojí‘ približne osem odpracovaných dní. A nové auto v hodnote zhruba 10 300 eur si vyžaduje stráviť v práci celý jeden kalendárny rok,“ hovorí Glasová.

Na kúpu jedného metra štvorcového bytu alebo domu musí priemerne zarábajúci Slovák stráviť v práci približne 1,5 mesiaca. Kúpa celej nehnuteľnosti, hoci iba malometrážnej, tak vyžaduje minimálne päť odpracovaných rokov. „Samozrejme v tom prípade, že by sme nič nemíňali a celý plat odkladali na kúpu bytu,“ upresnila Glasová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová banka