Kollár sa dohodol s Kolíkovou na úprave kolúznej väzby, návrh odobril aj vládny kabinet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kollár, Kolíková
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: Koláž WBN, SITA
  • aktualizované 26. mája, 15:39

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa dohodol s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) na úprave kolúznej väzby. Návrh odobril na stredajšom rokovaní vlády aj kabinet. Novelu Trestného poriadku predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Kollárovi sa podľa jeho slov nepodarilo dosiahnuť všetko, „ale rešpektujem pani ministerku, že tiež potrebovala udržať niektoré procesy v chode, aby neboli narušené,“ doplnil. Podotkol, že tento spor je zažehnaný. Ministerka spravodlivosti dala šéfovi parlamentu prísľub, že na jeseň pripraví ďalšiu zákonnú úpravu, ktorá ešte viac skráti kolúznu väzbu. Na jeseň by mohla byť skrátená aj na tri mesiace, uviedol Kollár v relácii Braňo Závodský Naživo Rádia Expres

„Toto je len taký malý výsek, ale našli sme spoločnú reč,“ povedal Kollár. Zdôraznil pri tom, že hnutie Sme rodina na zmene podmienok väzby netrvalo pre obvinenie bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P. Opätovne však vyhlásil, že verí v jeho nevinu a kauzu označil za zmanipulovanú. Zároveň si však Kollár nemyslí, že by išlo o výsledok komplotu v polícii alebo vojny bezpečnostných zložiek. „Nie nehovorím to,“ povedal.

Podľa Kolíkovej obaja spravili ústupky. „Z právneho hľadiska ten text vytvorí menší priestor na špekulácie, že by sa mohol nadužívať tento inštitút kolúznej väzby,“ vysvetlila. Je však presvedčená, že sa nenadužíva. Novela Trestného poriadku zužuje podľa ministerky priestor, ktorý súvisí s inštitútom kolúznej väzby.

Kolúzna väzba v dvoch režimoch

Rezort spravodlivosti navrhol zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby, teda väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov zo strany obvineného. Cieľom návrhu je podľa ministerstva okrem úpravy lehoty kolúznej väzby aj výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutia súdu o väzbe.

„Inštitút kolúznej väzby sme fakticky zúžili s ohľadom na to, ako to podľa mňa vo veľkej miere funguje“ skonštatovala Kolíková s tým, že novela môže napomôcť aj k zvýšeniu dôveryhodnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov.

„Zavádzame teraz dva režimy. Jeden je, že tá kolúzna väzba je postavená len na domnienke. To znamená, že nie je jednoznačný dôkaz o tom, že už osoba niekoho ovplyvňovala alebo inak marila vyšetrovanie. My sme tú domnienku limitovali na päť mesiacov. Pri tejto domnienke sme umožnili výnimky, a to pre skupinu trestných činov,“ doplnila Kolíková.

Druhý režim v novele Trestného poriadku je, ak sa zistí, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám alebo prostredníctvom iných osôb. Vtedy bude môcť trvať väzba aj dlhšie ako päť mesiacov.

Inšpiráciu hľadali v českej právnej úprave

Rovnako to platí pre prípad, keď sa vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin spáchaný organizovanou skupinou, pre trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie. Návrh je inšpirovaný českou právnou úpravou.

Ďalšou zmenou je zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby. Návrh zákona tiež objasňuje pravidlá náhrady väzby a výslovne vylučuje možnosť náhrady kolúznej väzby a opätovnej väzby z kolúznych dôvodov v záujme odstrániť pochybnosti právneho výkladu doterajšej úpravy.

Posilnia sa práva obvineného

Súčasne zmena Trestného poriadku explicitne stanovuje podmienky návrhu na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenia rozhodnutia súdu o väzbe. V prípade kolúznej väzby musí návrh na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenie rozhodnutia súdu o väzbe obsahovať aj uvedenie konkrétnych skutočností, ktoré zakladajú dôvodnú obavu z kolúzneho správania obvineného alebo z ktorých je zrejmé, že tak obvinený už konal.

Návrhom sa tak majú posilniť práva obvineného umiestneného v kolúznej väzbe ako aj zabezpečiť vyššia kvalita návrhov na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutí súdov o väzbe. V neposlednom rade návrh zákona zohľadňuje správu a odporúčania adresované Slovenskej republike Výborom Rady Európy na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT).

Do novely ministerstvo spravodlivosti doplnilo lehotu piatich pracovných dní v prípravnom konaní pre prokurátora na predloženie žiadosti obvineného o prepustenie na slobodu, ktorej nevyhovel aj so svojím stanoviskom a s návrhom na rozhodnutie sudcovi pre prípravné konanie. Uvedenou zmenou sa spresňuje doterajšie slovné spojenie „bez meškania“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárMária Kolíková
Firmy a inštitúcie Vláda SR