Kollára zastúpi Grendel. Operácia šéfa parlamentu je zatiaľ neistá

NR SR: Rokovanie 15. schôdze
Zľava v prvej rade: Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO). Foto: archívne: SITA/Branislav Bibel.

Predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) bude zastupovať podpredseda parlamentu z najsilnejšieho vládneho hnutia Gábor Grendel (OĽaNO). Informáciu, že to bude Grendel portálu Webnoviny.sk potvrdil podpredseda národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí).

Kollár je v nemocnici na bratislavských Kramároch po víkendovej nehode, pri ktorej utrpel zlomeninu krčného stavca. Šéf poslaneckej snemovne bude práceneschopný zrejme niekoľko týždňov.

Podľa Šeligu je tiež možné, že sa v utorok preruší aktuálna schôdza parlamentu z dôvodu „pandemickej situácie“. Viacero poslancov parlamentu je totiž nakazených koronavírusom. Konečné rozhodnutie o prerušení schôdze má podľa Šeligu padnúť utorok ráno.

Otázna operácia Kollára

Zatiaľ nie jasné, či šéf parlamentu Kollár podstúpi operáciu druhého krčného stavca, ktorý sa mu zlomil pri autonehode. „Musí sa vyjadriť konzílium lekárov, či dlhodobo rekonvalescencia alebo operácia,“ povedal Webnovinám poslanec Ľudovít Goga (Sme rodina), ktorý je mladším bratom predsedu parlamentu.

Kollárovo služobné auto sa v sobotu 24. októbra zrazilo s iným osobným vozidlom. Zranenia utrpel aj Kollárov šofér a ochrankár. Podľa medializovaných informácií sa v aute s predsedom Národnej rady SR nachádzala tiež bývalá finalistka Miss Universe SR Miroslava Fabušová, ktorá takisto skončila v nemocnici.

Boris Kollár
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, vpravo, a auto, v ktorom havaroval. Foto: SITA/Kancelária NR SR, www.facebook.com - koláž WBN

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v nedeľu v relácii RTVS O päť minúť dvanásť povedal, že ochrankár Kollárovi zachránil život. Všimol si, že nemôže dýchať, pretože mal zapadnutý jazyk.

Pred štyrmi rokmi Danko zveril parlament Bugárovi

Predseda parlamentu je po prezidentovi druhou najvyššou ústavnou funkciou v štáte. V jeho právomoci je zvolávať schôdze parlamentu, môže ich tiež prerušiť. Podpisuje zákony spolu s prezidentom a premiérom.

Medzi jeho ďalšie právomoci patrí napríklad prijímanie sľubu poslancov, vyhlasuje voľby do Národnej rady SR, voľbu prezidenta alebo vyhlasuje obecné a župné voľby. Môže tiež podať návrh na začatie disciplinárneho konania proti poslancovi. Zvoláva poslanecké grémiá, kde sa riešia rôzne politické a procedurálne otázky súvisiace s fungovaním parlamentu.

Podobná situácia ako teraz sa udiala pred viac ako štyrmi rokmi, kedy musel šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) poveriť svojím zastupovaním podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd). Danko sa v roku 2016 podrobil operácii žalúdka.

V rovnakom čase ako Danko bol v nemocnici aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Ten podstúpil operáciu srdca. Programové vyhlásenie vlády preto v parlamente namiesto Fica predkladal vicepremiér Peter Pellegrini. Pri parlamentnej diskusii a schvaľovaní vládneho programu neboli ani predseda parlamentu a ani premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DnakoBéla BugárBoris KollárGábor GrendelJuraj ŠeligaĽudovít GogaMilan KrajniakMiroslava FabušováPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris Kollár