Kollárovci a Za ľudí sú na hranici zvoliteľnosti, OĽaNO má takmer rovnakú podporu ako SaS

Prieskum, koláž
Foto: SITA - koláž WBN.

Ak by sa parlamentné voľby konali vo februári, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 21,4 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila od nedele 31. januára do pondelka 8. februára.

Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 131 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého územia Slovenska. Respondenti odpovedali na otázku „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by ste volili?”

SaS je tesne pred OĽaNO

Na druhom mieste sa podľa prieskumu umiestila koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 12,5 percenta voličov.

Nasledovali by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 12,2 percenta, ďalej Smer – sociálna demokracia (8,9 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (7 percent) a Progresívne Slovensko (6,2 percenta).

Do parlamentu by išla aj SMK

Do parlamentu by sa dostala aj v súčasnosti mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK), ktorú by volilo 5,5 percenta opýtaných. Do Národnej rady SR (NR SR) by sa tesne dostali dve koaličné strany Za ľudí (5,5 percenta) a Sme rodina (5,2 percenta).

Podľa výsledkov prieskumu by víťazný Hlas-SD v parlamente získal 38 kresiel, SaS a OĽaNO zhodne po 22, Smer-SD 16, ĽSNS 12 a Progresívne Slovensko 11 kresiel. SMK a Za ľudí by získali zhodne po desať a Sme rodina deväť kresiel.

Na voľbách by sa zúčastnilo 63 percent opýtaných, voliť by určite nešlo desať percent respondentov, nerozhodnutých bolo 27 percent voličov.

Politický subjekt Preferencie v % Mandáty v NR SR
Hlas – sociálna demokracia 21,4 38
SaS 12,5 22
OĽaNO+NOVA+KÚ+Zmena zdola 12,2 22
Smer – sociálna demokracia 8,9 16
Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko 7 12
Progresívne Slovensko 6,2 11
SMK 5,5 10
Za ľudí 5,5 10
Sme rodina 5,2 9
KDH 4,5
Dobrá voľba 3,6
Vlasť 2,2
SNS 2
Spolu – občianska demokracia 1,2
Most-Híd 1,1
Socialisti.sk 1
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dobrá voľbaHlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMost-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSMK Strana maďarskej komunitySNS Slovenská národná stranaSPOLU – občianska demokraciaVlasť - Harabinova politická stranaZa ľudí - Kiskova politická strana