Kollárovo hnutie Sme rodina navrhuje zvýšiť príspevok na pohreb

Boris Kollár
Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Príspevok na pohreb by sa mal podľa hnutia Sme rodina zvýšiť. Preto na blížiacu sa schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky predkladajú poslanci za Sme rodina Petra Krištúfková, Ľudovít Goga, Boris Kollár a Zuzana Šebová návrh novely zákona o príspevku na pohreb.

„Úmrtie blízkeho človeka je ťažkou skúškou nielen psychiky, ale aj rodinného rozpočtu. Aj napriek tomu, že sa na Slovensku ceny pohrebných služieb líšia, celkové náklady na pohreb v ktoromkoľvek regióne bežne presiahnu tisíc eur,“ uvádzajú v dôvodovej správe poslanci.

Cieľom predkladateľov návrhu zákona je zmierniť výdavky oprávnenej osoby spojené s pohrebom občana Slovenskej republiky, a to zvýšením jednorazovej štátnej sociálnej dávky, ktorá nebola valorizovaná od účinnosti zákona, t.j. od roku 1998, a to z aktuálnej sumy 79,67 eura na 150 eur.

Poukazujú na to, že v súčasnosti štát prispieva na pohreb sumou 79,67 eura. „Česká republika prispieva oprávnenej osobe na pohreb sumou 5 000 Kč. V Maďarsku je vyplácaný príspevok na pohreb 10 percent z nákladov spojených s najlacnejším pohrebom,“ porovnávajú predkladatelia a dodávajú, že podľa ich zistení Poľsko na pohreb prispieva sumou 954 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárPetra KrištúfkováZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár