Postreky by mali ukončiť nepríjemné štípance. Župa už zasahuje proti premnoženým komárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
komár, komáre
Foto: ilustračné, Getty Images.

Obyvateľom juhozápadného Slovenska, najmä tých, ktorí žijú v okolí riek Dunaj a Morava, opäť znepríjemňujú život premnožené komáre. Ich zvýšený výskyt zaznamenali aj v bratislavských mestských častiach Devínska Nová Ves, Dúbravka či Karlova Ves.

Najmä v povodí Moravy, ktorá sa v júni na mnohých miestach vyliala z koryta, je situácia podľa tamojších obyvateľov už neúnosná. Častý dážď vytvoril pre komáre ideálne podmienky, ktoré ešte umocnilo následné oteplenie.

Striekajú ekologicky

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už preto začal s aplikáciou biologického prípravku proti vyliahnutiu komárov, aby tak odvrátil kalamitnú situáciu. „Napriek tomu, že boj s komármi je primárne v kompetencii obcí, aj župa sa snaží pomôcť starostom a ľudom v dotknutých územiach pri premnožení,“ uviedol BSK na svojej stránke.

Na vyhubenie lariev používajú biologický prípravok obsahujúci účinnú látku BTI, ktorá je produktom bežnej baktérie. BTI sa normálne vyskytuje v prírode, najmä v pôde, a pôsobí cielene iba na larvy komárov. Neškodí ľuďom, ani inému hmyzu či živočíchom.

Rezervácie vynechali

BTI aplikovali od obce Vysoká pri Morave až po Veľké Leváre, najmä popri hrádzi pri Morave, kde bol výskyt najvyšší. Vynechali len územia so 4. a 5. stupňom ochrany v prírodných rezerváciách Horný a Dolný les.

„Obciam odporúčame, aby premnoženiu komárov pomohli zabrániť napríklad starostlivosťou o zeleň, pretože neudržiavaná zeleň pre nich poskytuje útočisko,“ zdôraznila župa.

V našich podmienkach spôsobujú komárie kalamity takzvané lesné komáre – rod Aedes. Ich samičky nekladú vajíčka na hladinu vôd, ale na vlhké bahno, či vlhkú zem v lužných lesoch a v priestoroch, ktoré sú periodicky zaplavované.

V záhradkárskych osadách a pri rodinných domoch počas celého leta vznikajú lokálne komárie kalamity spôsobené komárom piskľavým – Culex pipiens. Uvedené komáre sa masovo liahnu v sudoch a nádobách so zálievkovou vodou,ktorá zostáva v nádobách dlhšie ako 7 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj