Kombináciu v Bormiu ovládol Francúz Pinturault, domáci Paris siahal na senzáciu

Alexis Pinturault
Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault. Foto: SITA/AP

BORMIO 29. decembra (WebNoviny.sk) – Francúz Alexis Pinturault ovládol piatkovú alpskú kombináciu mužov vo Svetovom pohári zjazdárov v talianskom Bormiu.

V súčte zjazdu a slalomového kola dosiahol 26-ročný rodák z Moutiers žijúci v Courcheveli o 42 stotín sekundy lepší čas ako Talian Peter Fill.

Prvenstvo číslo 7

Tretí skončil s mankom 45 stotín Nór Kjetil Jansrud. Pinturault zaútočil na víťazstvo z 19. miesta po zjazdárskej časti, keď za vtedajším lídrom Dominikom Parisom zaostával o 1,65 s. Najlepším slalomovým kolom sa však odpichol k jednoznačnému triumfu.

Pinturault načal tretiu desiatku triumfov v pretekoch Svetového pohára, popri 21 víťazstvách má na konte aj 44 pódiových miest. V alpskej kombinácii si v bojoch o krištáľové glóbusy zapísal prvenstvo číslo 7.

Pri absencii lídra Svetového pohára Rakúšana Marcela Hirschera aj celkovo druhého Nóra Henrika Kristoffersena v Bormiu siahal na senzáciu rýchlostný špecialista, domáci Dominik Paris. Víťaz štvrtkového klasického zjazdu na svetoznámom Stelviu bol najrýchlejší aj v piatkovej zjazdárskej časti a jasne viedol ešte aj po prvom a druhom medzičase slalomovej jazdy.

Pred cieľom stratil rytmus

Krátko pred cieľom však stratil rytmus a nevymotal sa z lesa husto osadených bránok. Nasledovala jeho diskvalifikácia, rovnako ako aj v prípade pôvodne druhého Rakúšana Vincenta Kriechmayra. Slováci v Bormiu chýbali.

„Bolo to veľmi tesné, ale to sa dalo čakať. Slalom bol náročný, nebolo jednoduché urobiť rozdiel. Postavili ho príliš napriamo. Bola to však skvelá šou pre divákov, dobre sa na to pozeralo. Začal som sezónu solídne, ale potrebujem sa ešte zlepšiť najmä v obrovskom slalome,“ uviedol Alexis Pinturault na webe laola1.at.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

  • Bormio (Tal.) – piatok:

Alpská kombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:41,13 min, 2. Peter Fill (Tal.) +0,42, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,45, 4. Mauro Caviezel (Švaj.) +0,68, 5. Thomas Dressen (Nem.) +0,83, 6. Matthias Mayer (Rak.) +0,93.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 15 z 37 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 534 bodov, 2. Henrik Kristoffersen 505, 3. Kjetil Jansrud 465, 4. Aksel Lund Svindal (všetci Nór.) 454, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 387, 6. Matthias Mayer (Rak.) 318.

Hodnotenie alpskej kombinácie vo Svetovom pohári (po 1 z 2 pretekov): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 100 bodov, 2. Peter Fill (Tal.) 80, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) 60, 4. Mauro Caviezel (Švaj.) 50, 5. Thomas Dressen (Nem.) 45, 6. Matthias Mayer (Rak.) 40.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aksel Lund SvindalDominik ParisHenrik KristoffersenKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias Mayer