Komentár: Číne vadia slovenské lietadlá, nám neprekážajú mŕtvi Číňania na výstave

The human body exhibition.jpg
Z výstavy The Human Body. Foto: youtube,com

Čína Slovensku vyčíta postoj Andreja Kisku k dalajlámovi. Na druhej strane, slovenské štátne orgány nemajú žiadny problém s výstavou, na ktorej sú vystavované telá mŕtvych Číňanov, pričom je podozrenie, že ide o telá prenasledovaných a väznených ľudí pre svoje náboženské a politické presvedčenie. Je to vôbec normálne?

Číne stretnutie Kisku s tibetským dalajlámom vadí tak, že našim „vládnym“ lietadlám zakázala prelety cez čínsky vzdušný priestor. Naposledy predseda parlamentu Andrej Danko letel vládnym špeciálom do juhokórejského Soulu. Lietadlo však nemohlo zvoliť najkratší let ponad Čínu, ale krajinu muselo obletieť. Dôvodom neboli nepriaznivé poveternostné podmienky, ale práve rokovanie slovenského prezidenta s dalajlámom, ktorý dlhodobo upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Číne.

Slovensko však odvetné opatrenie neprijme. Priam naopak. V Bratislave budeme niekoľko mesiacov vystavovať čínske nahé mŕtve telá ľudí, ktorí zrejme vadili komunistickému režimu a to s podporou masívnej reklamy. Nikto nikdy nepreukázal, že tieto telá boli na túto výstavu darované dobrovoľne. Je normálne, že bola takáto výstava vpustená na Slovensko, ak ju zakázali vo Francúzsku, Izraeli, či niektorých štátoch USA? Máme až tak rozdielne zákony, alebo si ich len ohýbame ako nám vyhovuje?

Už keď nám nejde o etiku a morálku, či zákony, tak takúto výstavu sme mali odmietnuť ako odvetu voči Číne, ktorá sa snaží diktovať slovenským najvyšším predstaviteľom, s kým sa stretať môžu a s kým nie. Keď výstava nevadí štátnym orgánom, mali by sme my občania ukázať, čo si myslíme o Číne a jej režime a výstavu odignorovať.

Radovan Pavlík, redaktor agentúry SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej Kiska