Komentár Imricha Béreša: Ďakujeme, pán profesor

Štefan Nosáľ
Štefan Nosáľ. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Navždy stíchlo srdce človeka, ktorý ovplyvnil viaceré generácie mladých ľudí na Slovensku. Profesor Štefan Nosáľ odišiel do folklórneho neba. Slovensko prišlo o génia, ktorý pozdvihol tradičný slovenský folklór na úroveň svetového umenia. Jeho meno zostane už navždy späté s pozitívnou reprezentáciou našej krajiny, jej obyčajov a zvykov vo svete. Slovensko spropagoval ako nikto iný.

Profesor Nosáľ svojou prácou, talentom a umením ukázal každému a všetkým, ako sa dá byť hrdým Slovákom. A nerobil to pritom prázdnymi slovami a gestami, ale tvrdou prácou. Prostredníctvom nej dokázal, že aj malé národy dokážu mať svojich skutočných géniov.

A zároveň svojim pôsobením vo svete folklóru ovplyvnil generácie umelcov, ktorí účinkovali a účinkujú v umeleckom súbore Lúčnica. Jeho úspech a pozitívna cesta hádam najviac súvisí s tým, že zostal verný svojim koreňom. Veril a rozumel ľuďom na dedine, chápal ich emócie, ich pocity a všetko prenášal aj do svojich choreografií.

Pán profesor, Vy ste učili všetkých okolo seba disciplíne, zodpovednosti, perfekcionizmu a cieľavedomosti. To však nie je všetko. Učili ste najmä láske k ľudovému umeniu a tradíciám, ktoré si zaslúžia, aby sme si ich ctili. Učili ste tiež láske k vlasti, a to bez zbytočnej demagógie a hesiel.

Všetky generácie, ktoré ste viedli, Vám majú byť za čo vďačné. A práve z nich sa stali rodičia, starí rodičia a prastarí rodičia, ktorí vštepovali všetko to, čo sa od vás naučili, aj svojim deťom, vnúčatám a pravnúčatám. Sú to zásady, na ktorých sa dá budovať naša budúcnosť.

Vážený pán profesor, nikdy nezabudnem na svoje prvé účinkovanie v Lúčnici. Navždy mi v pamäti zostanú naše spoločné diskusie o tvorbe, nielen na pôde VŠMU, ale aj mimo nej. Vždy som si cenil Váš úprimný, aj keď niekedy pomerne tvrdý postoj. Dávali ste ním však najavo, že Vám záleží na všetkom, čo robíte. A zároveň ste svojimi názormi posúvali vpred aj Vašich zverencov. Aj za to sa Vám chcem v mene všetkých poďakovať.

Verím, že Váš duch bude stále s nami a keď sa raz objaví nová hviezda, bude pomenovaná práve po Vás. Zaslúžite si mať svoju hviezdu. Ďakujem, pán profesor. Nelúčim sa. Verím, že sa raz ešte objímeme vo folklórnom nebi.

Autor: Imrich Béreš, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Imrich BérešŠtefan Nosáľ