Komentár: Koniec lásky. Danko tvrdo zaútočil na Pellegriniho, Richtera aj Kamenického

Vládna koalícia pomaly končí
Zľava: Predseda vlády Peter Pellegrini a predseda NR SR Andrej Danko Foto: SITA/Branislav Bibel

„Nedovolím nejakému Richterovi ničiť prácu SNS. Ak nebudú vyplatené tieto dôchodky, podľa mňa sa dopustia aj trestných činov,“ rozhorčene vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. Nepáči sa mu, že dôchodcom nový minimálny dôchodok nenabehne už v januári, teda pred voľbami.

Minister Ján Richter a šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny tvrdia, že ľudia síce dostanú zvýšené dôchodky od januára, ale na účet im nabehnú neskôr, keď sa to podarí vypočítať. A práve v tom je problém.

Dôchodca chce mať peniaze v „kešeni“

V tvrdom predvolebnom boji sa často aj vydieraním podarilo koaličným partnerom presadiť niektoré sociálne opatrenia. Pred voľbami ukázali, že myslia aj na občanov a nie len na svoje vrecko.

Poznáme však slovenských voličov. Keď nemajú peniaze v „kešeni,“ akoby ich ani nemali. Aj preto ostré slová šéfa národniarov k funkcionárom Smeru.

Danko ich konanie považuje za politické chrapúnstvo. „Je to možno preto, že sa boja nárastu percent SNS v januári,“ uviedol. V tomto má pravdu. Ale akoby si neuvedomoval, že do volieb zostalo iba niečo cez tri mesiace. Kamarát-nekamarát, každý pozerá na vlastné percentá.

Lajdáckosť, neschopnosť a pohodlnosť

Aj slová ako lajdáckosť, neschopnosť či pohodlnosť odzneli z Dankových úst na návrh štátneho rozpočtu. „Ak sa nespamätá predseda vlády ani minister financií, môže byť ohrozené prijímanie štátneho rozpočtu,“ povedal. Ako dodal, pokojne sa môže stať, že rozpočet budú musieť stiahnuť a prepracovať.

Ak vy nedáte nám, nedáme ani my vám. Aj takto možno chápať vyhrážky smerované šéfovi štátnych financií Ladislavovi Kamenickému a premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Ešte pred mesiacom pritom Danko pre webnoviny.sk uviedol, že rozpočet je vec, ktorá v NR SR musí prejsť. „SNS k tomu pristúpi zodpovedne. My vieme 15 poslancov garantovať,“ dodal.

Kamarát-nekamarát, každý pozerá na vlastné percentá

Prečo táto zmena? Ubehol mesiac a predseda národniarov až teraz uvidel, aké predvolebné hry sa môžu hrať, predovšetkým ak bojujete o rovnakého voliča. Prieskum volebných preferencií (ktorými Danko tak pohŕda) však ukázal, že SNS by získala iba 6,1 percenta hlasov. Aj to pravdepodobne bol signál razantnejšie vykročiť a zaútočiť na verného koaličného partnera.

Po voľbách to už bude inak. Smer chápe, že SNS potrebuje, a preto neprekvapuje laxná reakcia predsedu vlády a pravdepodobne volebného lídra Smeru Petra Pelleginiho: „Vnímam to ako začiatok predvolebnej kampane SNS,“ odkázal cez tlačový odbor.

Áno, volebná kampaň beží naplno, a preto zopakujeme ešte raz: Kamarát-nekamarát, každý pozerá na vlastné percentá

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJán RichterLadislav KamenickýPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySociálna poisťovňaVláda SR