Komik Zelenskyj by chcel „vymeniť“ vládnucu elitu a vypísať referendum o vstupe do NATO

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský komik Volodymyr Zelenskyj, ktorý kandiduje v prezidentských voľbách. Foto: archívne, SITA/AP

KYJEV 18. apríla (WebNoviny.sk) – Favorit nadchádzajúcich prezidentských volieb na Ukrajine Volodymyr Zelenskyj by v prípade výhry chcel zvolať predčasné parlamentné voľby.

Populárny komik, ktorý si v nedeľňajšom druhom kole zmeria sily so súčasným prezidentom Petrom Porošenkom, sa tak vyjadril v rozhovore s tlačovou agentúrou RBC-Ukrajina.

Ukrajinskú Najvyššiu radu (parlament) kontroluje Porošenkova vládna strana a ďalšie parlamentné voľby by sa mali konať až koncom októbra. Predčasné voľby sú podľa Zelenského súčasťou jeho myšlienky „výmeny“ ukrajinskej vládnucej elity. Ako však pripustil, mohlo by to trvať mesiace.

Smer NATO

Po svojom očakávanom víťazstve by Zelenskyj chcel presvedčiť aj obyvateľov východných regiónov Ukrajiny, ktoré kontrolujú proruskí povstalci, že Severoatlantická aliancia (NATO) pre nich nie je hrozbou, a že oni sami patria k Ukrajine, ktorá zase patrí na Západ.

„Veľmi dúfam, že sa mi podarí týchto ľudí presvedčiť o tom, že potrebujú Ukrajinu rovnako, ako Ukrajina potrebuje ich,“ povedal Zelenskyj vo štvrtok, tri dni pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom si zmeria sily so súčasným prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom.

Posolstvá pre východ Ukrajiny

Zelenskyj by chcel v príhodnom čase vypísať aj referendum o členstve v NATO, aby bolo jasné, že si to praje veľká časť občanov krajiny. „Je samozrejmé, že NATO znamená bezpečnosť a vyspelú armádu, ale ja chcem zjednotiť našu krajinu,“ povedal prezidentský kandidát.

To podľa neho znamená aj snahu prihovoriť sa ľuďom na východe Ukrajiny, ktorí sú skôr prorusky orientovaní. Práve na nich sa bude snažiť Zelenskyj vplývať, aby ich presvedčil o potrebe vstupu Ukrajiny do NATO.

„Budem nahrávať denné video-posolstvá pre východné regióny Ukrajiny, aby som ich presvedčil, že NATO nie je príšera, ktorá ich chce zjesť,“ povedal favorit nedeľňajšieho prezidentského súboja.

Veľký náskok nováčika

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, no prezidenta Ukrajiny si už zahral v obľúbenom televíznom seriáli Sluha ľudu, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil len 16-percentnú podporu.

Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok má Zelenskyj pred druhým kolom 58-percentnú podporu voličov, zatiaľ čo za Porošenka plánuje hlasovať 22 percent opýtaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro PorošenkoVolodymyr Zelenskij