Komiks so Supermanom predali za vyše tri milióny dolárov

Zachovalý výtlačok komiksu o Supermanovi
Prvý majiteľ kúpil komiks v roku 1938, keď ich predávali v novinových stánkoch za 10 centov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Výnimočne zachovalé vydanie Action Comics #1 z roku 1938, v ktorom sa po prvý raz objavil Superman, predali prostredníctvom portálu eBay za rekordných 3,2 milióna amerických dolárov (v prepočte približne 2,42 milióna eur). Ako uviedol portál Robot 6, ide o prvý komiks, za ktorý nový majiteľ zaplatil viac ako tri milióny dolárov.

Doterajší rekord patril výtlačku rovnakého komiksu, ktorý vlastnil Nicolas Cage. Ten predali v roku 2011 za 2,16 milióna dolárov. Zatiaľ čo sa ale hercov komiks vyznačoval nejednotnou farebnosťou strán, tento je v dokonalom stave.

Na predaj ho ponúkol Darren Adams z Pristine Comics vo Washingtone, ktorý vzácne vydanie skladoval pri konštantnej teplote v trezore. Adams, ktorý bol štvrtým majiteľom komiksu, sa rozhodol časť zo zisku z predaja venovať na konto nadácie Christophera a Dany Reeveovcov. Tá pomáha pacientom s poraneniami miechy.

Prvý majiteľ komiks kúpil v roku 1938, keď ich predávali v novinových stánkoch za 10 centov, a takmer 40 rokov ho skladoval v drevenej škatuli.

Neskôr sa publikácia dostala do rúk obchodníka zo Západnej Virgínie a od neho k ďalšiemu zberateľovi, ktorý výtlačok vlastnil ďalších 30 rokov. Práve od neho ho pred niekoľkými rokmi kúpil Darren Adams.

Informácie pochádzajú z webstránky robot6.comicbookresources.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicolas Cage