Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Účastníci počas protestu Spoločne za Slovensko, proti islamizácii Európy a imperializmu USA v Bratislave. Bratislava, 12. september 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
13. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(40)

Komisár Rady Európy pre ľudské práva zhodnotil Slovensko

ŠTRASBURG/BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko urobilo za ostatných pár rokov pokrok v politike na podporu a ochranu ľudských práv LGBTI ľudí a zdravotne postihnutých osôb, ale znepokojenie vyvolávajú niektoré nedostatky. Uviedol to vo vydanej správe o Slovensku komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Nils Muižnieks, ktorý Slovenskú republiku navštívil 15.-19. júna.

Komisár RE a jeho delegácia v júni navštívili Košice a Bratislavu, kde Muižnieks diskutoval so štátnymi úradmi a ľudskoprávnymi a mimovládnymi organizáciami. Muižnieks víta prebiehajúcu reformu legislatívy, zameranej na zákaz úplného znevýhodnenia osôb s psychosociálnym a rozumovým postihnutím, a to s platnosťou od júla 2016. Komisár vyzval slovenské úrady, aby prioritne dokončili tento proces. Úrady by mali takisto podniknúť všetky potrebné opatrenia, aby takto zdravotne postihnutí ľudia neboli zbavení práva voliť a byť zvolení.

Slovensko ešte nerozvinulo koncepciu inkluzívneho vzdelávania

Komisár je znepokojený pretrvávajúcim javom, keď sú tisíce zdravotne postihnutých ľudí umiestňované a ubytovávané vo veľkých inštitúciách mimo spoločnosti. S uspokojením však zaznamenal záväzky dané slovenskými úradmi, že skoncujú s ústavnou sociálnou starostlivosťou a umožnia zdravotne postihnutým ľuďom žiť nezávisle v spoločnosti.

Napriek týmto záväzkom je proces ukončovania ústavnej starostlivosti veľmi pomalý – v súčasnosti sa realizuje len niekoľko skúšobných projektov, ktoré sa týkajú iba veľmi malého počtu zdravotne postihnutých ľudí a inštitúcií. Slovensko ešte nerozvinulo koncepciu inkluzívneho vzdelávania, ktorá by riešila situáciu zdravotne postihnutých detí.

Podľa komisára je potrebné zlepšiť zaraďovanie detí s telesným alebo zmyslovým postihnutím do bežných škôl. Úrady vyzval, aby prijali všetky potrebné opatrenia na zakotvenie a dodržiavanie práva týchto detí na inkluzívne vzdelanie. Navrhol tiež úradom, aby si stanovili ambiciózny plán, že premiestnia deti s postihnutím zo špeciálnych do bežných vzdelávacích zariadení.

Znepokojený je narastajúcou negatívnou rétorikou

Komisár pochválil pokrok, ktorý Slovensko urobilo za niekoľko uplynulých rokov v posilňovaní politiky na podporu a ochranu ľudských práv LGBTI ľudí. Za pozitívny vývoj pokladá prácu na prijatí akčného plánu, týkajúceho sa ich ľudských práv, a založenie poradného výboru s kompetenciami v tejto oblasti.

Komisár navrhol úradom, aby zvážili možnosť, že dvojiciam osôb opačného pohlavia, ako aj dvojiciam osôb rovnakého pohlavia žijúcim v spoločnej domácnosti poskytnú právne prostriedky, ktoré budú riešiť praktické otázky týkajúce sa reálneho života.

Muižnieks vyzval úrady, aby zlepšili ochranu transsexuálnych a intersexuálnych ľudí, vrátane intersexuálnych detí. Pozornosť treba venovať nezákonným praktikám, napríklad lekárskym zákrokom. Komisár vyzval úrady, aby vytvorili záruky na ochranu intersexuálnych detí pred chirurgickými procedúrami, ktoré nie sú nutné, pritom však určia pohlavie bez ich slobodného a informovaného súhlasu.

Komisár RE pre ľudské práva je znepokojený narastajúcou negatívnou rétorikou a prejavmi nenávisti, zameranými v ostatných rokoch proti LGBTI ľuďom. Vyzval úrady, aby legislatívu týkajúcu sa nenávistných prejavov rozšírili aj na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu.

Odporúčané články

Maďari už odsúdili desiatky migrantov, Rada Európy má obavy Islamský štát porušuje práva ľudí, USA sa obuli aj do Ruska

Témy

Diskusia

užitočný blb nyháli Je to zasahovanie idiota do vnútorných vecí Slovenskej republiky. re mordechaj Mne to nehovor ja nie som tvoj foter! Ten a jemu podobný môžu hodnotiť tak akurát obed, ktorý zjedia. Aj to len sami pre seba. To akým právom a kto ich berie vážne? To sa niekde nájdu takí truhlíci čo takýchto tajtrlíkov berú naozaj vážne??? To sme na tom teda biedne! "...Komisár... cha cha nám vykradli auto aj chatu bieli ako sneh. Banda ktorá vykrádala byty, obchody a autá.Pracovala som 40 rokov,to znamená, že som skončila nedávno. Do spoločnosti neboli začlenení nikdy, lebo majorita ich odmietala vždy.Samozrejme, že som indivíduum, nikdy som nechcela byť... teraz zhodnotím Nilsa-je Litovský buzerant s natrhnutov riťou ,majúci rád všetko nenormálne a nenávidiaci všetko normálne .Záverom-odrezať penis,natlačiť do análu nech je šťastný
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...