Komisia skritizovala Turecko za zasahovanie do justície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia obkľúčila Thaksim, proti demonštrantom použili vodné delá
Demonštranti sa snažia prejsť cez ulicu medzi Thaksimom a Gezi parkom. Foto: SITA/AP

BRUSEL 8. októbra (WEBNOVINY) – Európska komisia v stredu nečakane ostro kritizovala politické zasahovanie do justície v Turecku, ktoré sa usiluje o členstvo v 28-člennej Európskej únii. Urobila tak v každoročnej správe o pokroku v integračnom procese v krajinách snažiacich sa priblížiť k EÚ.

Brusel chce o sporných otázkach v tejto veci rokovať s Ankarou a prinútiť ju k náprave. O členstvo v EÚ sa v súčasnosti okrem Turecka usilujú aj Čierna Hora, Srbsko, Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina a Kosovo.

Turecko podľa Únie obmedzuje slobodu vyjadrovania

Komisia v správe kritizuje snahy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ovplyvňovať rozhodnutia súdov zaoberajúcich sa prípadmi jeho najbližších spolupracovníkov. „Odpoveď vlády na obvinenia z korupcie v decembri 2013 zvýšila obavy o nezávislosť súdnictva a oddelenie jednotlivých zložiek moci,“ uviedla EK.

Tá Ankaru skritizovala aj za prijatie zákona obmedzujúceho prístup na internet, aj keď legislatívu medzi anuloval turecký najvyšší súd. Snahy Turecka o zabránenie prístupu k sociálnym sieťam podľa Bruselu „odrážajú reštriktívny prístup k slobode vyjadrovania“ zo strany tureckej vlády.

Nemci a Francúzi nechcú Turecko v Únií

Komisia v prípade kritiky zasahovania do tureckého súdnictva narážala na kauzu, v rámci ktorej Erdogan vlani ešte premiér odvolal tisícky policajtov a stovky sudcov a prokurátorov zaoberajúcich sa korupčnými kauzami vlády.

Turecko začalo rozhovory o členstve v EÚ v roku 2005 po 18 rokoch čakania na spustenie prístupových rokovaní. Odvtedy však dosiahlo v rozhovoroch s Bruselom len malý pokrok. Dôvodom je najmä spor o Cyprus a tiež odpor Nemecka a Francúzska voči členstvu Ankary v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia