Komisia zaoberajúca sa Lučanského smrťou videla kamerové záznamy z oboch incidentov

POHREB: Posledná rozlúčka s Milanom Lučanským
Pietna spomienka počas poslednej rozlúčky s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021. Foto: SITA.
  • aktualizované 11. januára 18:19

Komisia, ktorá sa zaoberá úmrtím bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe, si v pondelok prezrela kamerové záznamy z prešovského väzenského ústavu.

Opätovne zasadne výbor

Ako pre médiá uviedol po zasadnutí komisie predseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO), nič neštandardné na záznamoch podľa neho nebolo.

Ako dodal, komisia by tento zároveň týždeň mala navštíviť prešovskú väznicu ako aj Nemocnicu pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

Podľa Krúpu bude k téme smrti Lučanského opätovne zvolaný aj výbor, a to, pravdepodobne, budúci týždeň. Opozície chce na jeho zasadnutie pozvať aj vyšetrovateľa alebo dozorujúceho prokurátora prípadu.

Viaceré nezrovnalosti

Opozičná poslankyňa a členka strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Denisa Saková (nezaradená) v tejto súvislosti povedala, že členovia komisie videli záznamy z oboch incidentov, teda zo začiatku aj z konca decembra minulého roka.

„Vzhľadom na kamerové záznamy a vzhľadom na papierové podklady, ktoré sme obdržali, tak je tam viacero nezrovnalostí, ktoré by sme si radi vysvetlili, či už v Trenčíne, alebo v prešovskej väznici,“ uviedla Saková.

Viac však Saková vzhľadom na povinnú mlčanlivosť členov komisie nešpecifikovala. Doplnila, že jednotliví príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže v Prešove a v Trenčíne by mali byť zbavení mlčanlivosti, aby mohli zodpovedať na otázky komisie. „Chceme mať celý ten obraz kompletný,“ dodala.

Vyvstali ďalšie otázky

Člen komisie Marián Saloň (Smer-SD) konštatuje, že nové podklady namiesto vysvetlenia naopak odkrývajú a poukazujú na ďalšie početné nezrovnalosti.

„Namiesto konkrétnych odpovedí, ktoré sme očakávali od kompetentných, tak vyvstali ďalšie otázky, na ktoré je potrebné čo najskôr odpovedať,” doplnil poslanec prostredníctvom profilu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) na sociálnej sieti. Keby bolo všetko tak jasné, podľa neho by komisia už v pondelok dospela k záverom.

Komisiu, pozostávajúcu zo 17 členov, zriadila za účelom vyvrátenia pochybností o smrti bývalého šéfa polície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad aj zástupcovia médií, verejnej ochrankyne práv alebo prezidentky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováJuraj KrúpaMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie ZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže