Komorowski je oficiálne nový poľský prezident

Komorowski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Bronislaw Komorowski sa v piatok oficiálne stal štvrtým demokraticky zvoleným prezidentom Poľska. Stalo sa tak po zložení slávnostnej prísahy v parlamente. Na piatkovej ceremónii sa zúčastnili aj jeho dvaja žijúci predchodcovia – Lech Walesa aj jeho nástupca v prezidentskom kresle Aleksander Kwasniewski. Na slávnostnej inaugurácii Komorowského však chýbal porazený muž z júlového druhého kola volieb Jaroslaw Kaczyński, identické dvojča tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Komorowski krátko po zložení prísahy vystúpil pred poslancami s prejavom, následne by sa mal presunúť do varšavskej Katedrály Sv. Jána.

Bronislaw Maria Komorowski sa narodil 4. júna 1952 v juhopoľskom meste Oborniki Slaskie, kam sa jeho rodičia museli presťahovať po vyhostení z územia dnešnej Litvy. Neskôr sa Komorowskí presťahovali do Varšavy, kde mladý Bronislaw začal na tamojšej univerzite študovať históriu. Po úspešnom ukončení štúdií na fakulte zostal a pôsobil ako pedagóg. Jeho postoj voči vtedajšiemu komunistickému režimu bol jednoznačne odmietavý a preto sa v 80. rokoch pripojil k hnutiu Solidarita, ktoré viedol neskorší poľský prezident Lech Walesa. Komorowski sa dostal aj do priameho konfliktu s orgánmi režimu a niekoľkokrát skončil vo väzení. Aj táto skúsenosť ho viedla k odmietnutiu rokovaní lídrov Solidarity s komunistami v roku 1989.

Komorowského politická kariéra sa začala na ministerstve obrany. V 90. rokoch bol celkovo trikrát námestníkom šéfa poľského rezortu obrany, aby sa v roku 2000 postavil na čelo ministerstva sám. Prelom v jeho ďalšej kariére na politickom poli znamenalo spojenie sa so súčasným premiérom Donaldom Tuskom a jeho Občianskou platformou (OP) v roku 2001. S Tuskom sú odvtedy blízkymi spojencami a v roku 2007 vyhralo ich OP parlamentné voľby na úkor konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť vedeného bratmi Kaczyńskými. Komorowski sa následne stal predsedom parlamentu. K týmto právomociam v apríli 2010 pribudli aj prezidentské. Tie prevzal od tragicky zosnulého Lecha Kaczyńského, brata jeho volebného rivala Jaroslawa.

Bronislaw Komorowski, ktorý má aristokratické korene siahajúce až k belgickej kráľovskej rodine, je ženatý a so svojou manželkou Annou má päť detí.

Komorowského inauguráciu za prezidenta umožnil utorkový verdikt poľského najvyššieho súdu, ktorý potvrdil platnosť výsledkov druhého kola prezidentských volieb. Súd totiž po preskúmaní 380 volebných sťažností skonštatoval, že ani jedno zo 16 uznaných porušení zákona nijako neovplyvnilo výsledky hlasovania.

Komorowski získal v druhom kole prezidentských volieb 53 percent hlasov, kým jeho súper Jaroslaw Kaczyński o šesť percent menej. Kandidát vládnej Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska nahradil v prezidentskom kresle Lecha Kaczyńského. Ten zahynul v apríli pri leteckom nešťastí na západe Ruska, pri ktorom prišli o život aj desiatky osobností poľského kultúrneho a politického života.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislav KomorowskiBronislaw KomorowskiJaroslaw KaczynskiLech Walesa