Komorowski rokoval s Kiskom, daroval mu fotografiu

Na Slovensku sú svetoví lídri, prišli na V4 a GLOBSEC
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a prezident Poľska Bronislaw Komorowski počas tlačovej besedy po prijatí v Prezidentskom paláci. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska v sobotu poslednýkrát prijal poľského prezidenta Bronislawa Komorowského na oficiálnej návšteve Slovenska, rozprávali sa nielen o vzájomných nadštandardných vzťahoch, ale aj o spolupráci Slovenskej republiky a Poľskej republiky na bilaterálnej, európskej aj svetovej úrovni. Kiska to uviedol na dnešnom brífingu po stretnutí so svojím poľským kolegom.

„Pán prezident Komorowski sa skutočne veľmi pričinil o to, aby naše vzájomné vzťahy boli na fantastickej úrovni,“ povedal o svojom kolegovi Kiska. Zdôraznil, že za rok, odkedy je Kiska prezidentom, sa stretli spolu viac ako desaťkrát a „už to hovorí za veľa.“

Obrazom: Slovensko hostí svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

Komorowski ocenil snahu Kisku spolupracovať s Poľskom na rôznych projektoch. Ako sa Komorowski vyjadril, v Kiskovi, aj bývalom prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, našiel osobného priateľa. „Musí byť niečo výnimočné vo vzťahu medzi Slovákmi a Poliakmi, čo poskytuje a dáva možnosť takému nadviazaniu vzťahov na najvyšších postoch,“ zhodnotil odchádzajúci poľský prezident.

Kiska pripomenul, že na lepšiu spoluprácu s Poľskom vyzval aj vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesol vo štvrtok v Národnej rade SR. Takisto ocenil, že napriek zmenám, ku ktorým prišlo v Európskej únii, prezidentovi Poľska záležalo na tom, aby projekt V4 fungoval čo najlepšie. Komorowského označil za rozhľadeného, ľudského a inšpiratívneho. Poľský prezident zároveň ocenil aj spoluprácu Poľska a Slovenska v čase krízy medzi Ruskom a Ukrajinou.

Prezident Andrej Kiska a poľská hlava štátu Bronislaw Komorowski v sobotu vystúpili aj na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015. Komorowski ako prezident oficiálne skončí v auguste, kedy ho nahradí novozvolený Andrzej Duda. Komorowski počas svojej poslednej oficiálnej návštevy Slovenska daroval Kiskovi ich spoločnú fotografiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAndrzej DudaBronislav KomorowskiBronislaw Komorowski