Komorowski v predvolebných prieskumoch stále vedie

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski Foto: SITA/AP

VARŠAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Kandidát poľských liberálov Bronislaw Komorowski aj štyri dni pred druhým kolom prezidentských volieb má stále náskok pred konzervatívcom Jaroslawom Kaczynským, vyplýva to z prieskumu zverejneného v stredu v denníku Gazeta Prawna. Podľa neho by Komorowski získal 52,1 percenta hlasov a brat bývalého prezidenta Lecha 41,6 percenta.

Prezidentské voľby vyhlásili v Poľsku po tom, ako prezident Lech Kaczynski v apríli zahynul pri leteckej katastrofe v Rusku. Nedeľňajšie druhé kolo volieb sa uskutoční po prvom, v ktorom 20. júna vyhral predseda parlamentu a zastupujúci prezident z liberálnej Občianskej platformy Komorowski. Vtedy sa mu však nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V následných prieskumoch aj naďalej vedie. Jeho protikandidát, predseda strany Právo a spravodlivosť a bývalý premiér Kaczynski, ktorý po voľbách v roku 2007 stratil svoj post v prospech Občianskej platformy, skončil v prvom kole na druhom mieste.

Stredajší prieskum vykonal inštitút Homo Homini pre prokonzervatívnu Gazetu Prawnu. Zúčastnilo sa na ňom 1 071 ľudí, pričom 3,2 percenta z nich sa stále nerozhodlo, koho bude voliť, a 3,1 percenta plánuje odovzdať prázdny volebný lístok.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislav KomorowskiBronislaw KomorowskiJaroslaw KaczynskiLech Kaczynski